birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 18.11.2019 23:40

İran’da tansiyon yükseldi

Ülke genelinde benzine yapılan yüzde 300 zamma karşı eylemler sürerken, yaşanan çatışmalardabir polis hayatını kaybetti. Bazı devlet binalarının da ateşe verildiği öne sürüldü

İran’da tansiyon yükseldi

İran genelinde, benzin zammına karşı gösteriler bugün de devam etti. Yarı resmi Mehr Haber Ajansı’na göre, eylemlerde Tahran’ın batısındaki Melerd, Şehriyar, Emiriye ve Kudüs ilçelerinde posta merkezleri, banka şubeleri, devlete ait binalar ve iş yerleri yakıldı.

Kudüs ilçesinde devam eden gösteriler sırasında bir cami, Sebaşehr beldesinde ise belediye binası ateşe verildi. Tahran’ın merkezinde polislere ait otobüs yakıldı. Melerd’de göstericiler ile polisler arasında çıkan olaylarda bir güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi. Şiraz, İsfahan ve Kerec kentlerinde ana caddeler göstericiler tarafından kurulan barikatlarla trafiğe kapatıldı.

Huzistan eyaletine bağlı Abadan kentinde de gösteriler oldu. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, İsfahan merkezde İran lideri Ali Hamaney’in resminin olduğu afişin ateşe verildiği görüldü.

180 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Elburz, Fars, İsfahan ve Huzistan’da okullar tatil edilirken İsfahan’da güvenlik nedeniyle metro seferleri durduruldu. Huzistan Valisi Gulam Rıza Şeriati, eyalet genelinde devam eden olaylar nedeniyle 180 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Huzistan Adliyesi Genel Başkanı Sadık Muradi ise göstericilerin liderlerini tutukladıklarını duyurdu. Devrim Muhafızları Ordusu İstihbaratı da Şiraz’da gösterileri organize eden 3 kişiyi gözaltına aldıklarını bildirdi. Gösteriler nedeniyle ülke genelinde binden fazla eylemci gözaltına alındı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız