birgün

9° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 18.02.2020 16:09

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Arap dünyası, ABD ve İsrail'le Filistin aleyhinde müttefik oldu

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Arap dünyasını ABD ve İsrail ile Filistin aleyhinde müttefik olduğu gerekçesiyle eleştirdi

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Arap dünyası, ABD ve İsrail'le Filistin aleyhinde müttefik oldu

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bazı Arap ülkelerinin İsrail ile yakınlaşmasının ABD yönetiminin, "Arap dünyası, sadece ABD ve İsrail'e karşı pasif durmakla kalmadı, aynı zamanda onlarla Filistin aleyhinde müttefik oldu" dedi.

Zarif, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'e ait internet sitesinde yayınlanan röportajında, Arap ülkelerinin ABD ve İsrail ile ilişkileri ve bu ilişkilerin Filistin meselesine etkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bu durumun Arap ülkelerini de zayıf duruma getirdiğini söyleyen Zarif, "Böylece Amerikalılar (Filistin aleyhindeki) planlarını açıklayabilecekleri sonucuna vardılar. Ancak Amerikalılar birkaç yıl önce tüm Filistin sorununu bir gayrimenkul meselesi haline getirmeyi ve Filistin halkının temel haklarını ve isteklerini kendi inşaat projeleri için feda etmeyi düşünecek bir konumda değildi" yorumunu yaptı.

Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri'nin İsrail toprağı olarak tanınması ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının arkasında bazı Arap ülkelerinin ABD karşısındaki tutumlarının olduğunu savunarak, "Arap dünyası, ABD ve Siyonist rejimden kendi güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyor. Kendilerine, halkına ve Müslüman komşularına güvenecekleri yerde ABD'den güvenlik talep ediyorlar" ifadelerini kullandı.

APARTHEİD BENZETMESİ

Filistin'in, Trump'ın sözde barış planıyla Güney Afrika'daki ırksal ayrımcılığı savunan apartheid rejiminin uygulamalarının yaşanacağı bir yere dönüşeceğini söyleyen Zarif, "İşgal altındaki Filistin'in ortasında belirlenmiş alanlar halkı gözetimde tutmak amacıyla şekillenecek" ifadelerini kullandı.

Zarif, söz konusu anlaşmadaki konuların Madrid ve Oslo gibi Filistin ile ilgili varılan uluslararası anlaşmalarca belirlenen şartların da ötesine geçtiğini belirterek, "Yüzyılın Anlaşması, 1967'den sonraki tüm toprakları bile siyonistlere bağışlıyor" değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Trump, ilk olarak 6 Aralık 2017'de uluslararası Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımıştı. Trump başkanlığındaki ABD yönetimi, 28 Ocak'ta "Yüzyılın Anlaşması" adını verdiği tek taraflı sözde barış planını açıklamıştı.

ABD'nin Filistin halkının haklarını görmezden gelerek açıkladığı sözde barış planına başta Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere bazı Arap ülkeleri destek verdiğini açıklamıştı.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız