birgün

4° HAFİF YAĞMUR

İran lideri Hamaney'e kız kardeşinden tepki: Yönetim halka zulmediyor

İran lideri Ali Hamaney'in kız kardeşi Bedri Hüseyni Hamaney, yazdığı açık mektupta, "yönetimin halka zulmettiğini" söyledi. Bedri Hüseyni Hamaney, "İnsani bir görev olarak, toplumun haklı taleplerini, yıllar önce defalarca kardeşim Ali Hamaney'e ulaştırdım. Fakat dinlemediğini gördüğümde onunla irtibatımı kestim" dedi.

DÜNYA 07.12.2022 15:28
İran lideri Hamaney'e kız kardeşinden tepki: Yönetim halka zulmediyor
Abone Ol google-news

İran lideri Ali Hamaney'in kız kardeşi Bedri Hüseyni, kamuoyuna hitaben kaleme aldığı açık mektubu, oğlu Mahmud Muradhani'ye ait Twitter hesabından paylaştı.

Berdi Hüseyni Hamaney, mektubunda, Mahsa Amini'nin ölümü ile başlayan eylemlerde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını paylaştığını ifade etti.

İran yönetiminin halka zulmettiğini vurgulayan Bedri Hüseyni Hamaney, "Çocuğunu kaybetmek veya ondan uzak kalmak her anne için acı vericidir. Son 40 yılda birçok anne bu acıya uğradı" diye belirtti.

"ONUNLA İRTİBATIMI KESTİM"

1979'daki devrimin ilk günlerinden bu yana eşi Ayetullah Ali Tahrani ile rejimin uygulamalarını eleştirmekten geri durmadıklarını ifade eden Bedri Hüseyni, "Kardeşim Hamaney'in yaptıklarından uzak olduğumu ve Humeyni döneminden despot Hamaney dönemine tüm İran rejiminin cinayetleri nedeniyle yasta olan annelerin acılarını paylaştığımı duyurmak isterim. İnsani bir görev olarak, toplumun haklı taleplerini, yıllar önce defalarca kardeşim Ali Hamaney'e ulaştırdım. Fakat dinlemediğini, insanları öldürmede Humeyni'nin yolunu tuttuğunu, gördüğümde onunla irtibatımı kestim" açıklamasında bulundu.

Kendi kızının da İran emniyet güçleri tarafından sert bir şekilde gözaltına alındığını duyuran Bedri Hüseyni, "Benim kızım böyle bir şekilde gözaltına alınıyorsa diğer insanların mazlum çocukları gözaltına alınırken ne gibi bir şeyle karşı karşıya kalıyorlardır" değerlendirmesinde bulundu.

İdamlar nedeniyle daha devrimin ilk yıllarından itibaren eşi Ayetullah Ali Tahrani ile beraber İran rejimine karşı çıktıklarını kaydeden Bedri Hüseyni, "Kızım Feride, 20 yıldır, siyasi tutuklular ve ailelerine destek verme, idam mahkumlarının idamdan kurtarılmaları gibi alanlarda sivil insan hakları faaliyetleri yürütmesi nedeniyle hapislerde yattı" ifadelerine yer verdi.

DEVRİM MUHAFIZLARINA VE PARALI ASKERLERE ÇAĞRI

Rejim karşıtı eylemleri "insanların meşru haklarına ulaşmak için yaptıkları bir kıyam hareketi" olarak nitelendiren Bedri Hüseyni, İran halkının özgürlüğü ve ekonomik refahı hak ettiğini belirtti.

Devrim Muhafızları Ordusu ve Ali Hamaney'in paralı askerlerinin silahları bırakarak halka katılması gerektiğine dikkat çeken Bedri Hüseyni, şu ifadelere yer verdi:

"Geç olmadan, Devrim Muhafızları Ordusu ve Ali Hamaney'in paralı askerleri, silahlarını bırakmalı ve halka katılmalıdır. Olmam gereken protestolarda rahatsızlıklarım nedeniyle yer alamıyorum ama kalbim ve ruhumla İran halkının yanındayım. Kardeşim Hamaney, halkın sesini duymuyor. Etrafındaki paralı askerlerle, asalakların seslerini halkın sesi sayıyor."

NE OLMUŞTU?

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından "başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle" gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin, 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol