birgün

13° PARÇALI BULUTLU

İran, Türkiye'ye açılan sınır kapılarını 15 gün süreyle kapattı

İran, bugünden itibaren 15 gün süreyle Türkiye’ye açılan sınır kapılarını kapattığını duyurdu.

GÜNCEL 24.12.2021 14:44
İran, Türkiye'ye açılan sınır kapılarını 15 gün süreyle kapattı
Abone Ol google-news

İran, tek taraflı almış olduğu kararla 24 Aralık 2021 tarihinden itibaren (bugün) 15 gün süreyle Türkiye’ye açılan sınır kapılarını kapatma kararı aldı.

Öte yandan İran'da ikamet izni olan bireyler, öğrenim vizesi olanlar (İran'da okumakta olan üniversite ile medrese öğrencileri), giriş vizesi almış olan bireyler (tüccar ve iş insanları), iş izni almış olan bireyler, sağlık vizesi almış olan bireyler, yatırımcı vizesi almış olan bireyler ve pasaport ile göç polisi tarafından pasaportu çıkış damgası yapılmış olan bireylerin geçiş yapabileceği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Esendere Belde Başkanı Dırbaz Büyüksu, yeni yıla 8 gün kala İran tarafının aldığı kararı, yılbaşı kutlamasına bağladığını belirtti.

Büyüksu, "Bugün bize gelen bilgiye göre, 24 Aralık günü gece saat 00.00’dan itibaren 15 gün süreyle geçici olarak İran’la sınır kapısı olan tüm kapılarımızın kapatılacağı yönünde oldu. Ben şahsen İran devletinin tek taraflı olarak almış olduğu bu kararı 8 gün sonra gireceğimiz yeni yıla, yani yılbaşına bağlıyorum. İran devleti bu karar ile birlikte kendi vatandaşlarının yurt dışına giderek yeni yıl kutlamalarına katılımlarını engellemek istiyor. Umarım bu karar uzun sürmez ve kapılarımız bir an önce açılır. Zaten pandemi nedeniyle 2 yıla yakın bir zamandır mağdur olan halkımız daha fazla mağdur edilemez" diye konuştu

İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol