birgün

4° KAPALI

İranlı vekil: Çalışmalar sürüyor, başörtüsü cezaları artırılacak

İran Meclisi Rafsancan Milletvekili ve İran Meclisi Kültür Komisyonu Üyesi Hüseyin Celali, zorunlu başörtüsü uygulamasıyla ilgili Meclis'te çalışmalar yürütüldüğünü ve mevcut yasaya uymayanlar hakkında cezaların artırılacağını duyurdu. Celali, bu kanunun gelecek günlerde yürürlüğe gireceğini belirtti.

DÜNYA 05.12.2022 16:05
İranlı vekil: Çalışmalar sürüyor, başörtüsü cezaları artırılacak Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İran'da muhafazakar milletvekili ve İran Meclisi Kültür Komisyonu Üyesi Hüseyin Celali, zorunlu başörtüsü uygulamasına ilişkin yaptığı açıklamada cezalarına artırılacağını açıkladı.

AA'nın "Asriran" haber sitesinden aktardığı habere göre, muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Celali, Kum kentinde zorunlu başörtüsü uygulamasını destekleyen rejim yanlısı göstericilere hitap etti.

Celali, "Şu an isyan hareketi kontrol altına alındı. Fakat isyancılar bu sefer de başka bir uygulamaya geçtiler. Taraftarlarına 'gidin başörtünüzü açın ki hedefimize ulaşalım' diyorlar. Bu (pasif eylem) sokak gösterilerinden daha tehlikesiz değil. Başörtüsüne uymamanın cezasını artıracağız." dedi.

Meclis'te geçen günlerde başlayan başörtüsü yasa çalışmasına dair bilgi veren Celali, "başörtüsünün düşmesinin İran rejiminin yıkılması anlamına geldiğini" söyledi.

Mahsa Amini'nin rejimi yıkmak için bir bahane olarak seçildiğini öne süren Celali şunları ifade etti:

"Başörtüsü kuralından geri adım atmamız mümkün değil. Bundan geri adım atmak İslam Cumhuriyeti'nden geri adım atmak anlamına gelir. İçişleri Bakanlığı ve yargı makamlarıyla koordinasyon halindeyiz."

Söz konusu yeni kanun maddesinin ayrıntılarına değinmeyen Celali, bu kanunun gelecek günlerde yürürlüğe gireceğini kaydetti.

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, 2 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Meclis ve Cumhurbaşkanlığına bağlı Devrim Yüksek Konseyi'nin "başörtüsü" konusu üzerinde çalıştığını ve yakın zamanda sonucun açıklanacağını söylemişti.

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol