birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 09.11.2016 11:18

Irkçı Ku Klux Klan'ın lideri Trump'ın zaferiyle heyecanlandı

Irkçı Ku Klux Klan'ın lideri Trump'ın zaferiyle heyecanlandı

Donald Trump'ın ABD'nin yeni başkanı seçilmesiyle ülke içerisindeki azınlık gruplar gergin bir bekleyişe girerken, bir açıklama da Ku Klux Klan'ın eski lideri David Duke'den geldi.

Duke, Trump'ın fotoğrafıyla "Hayatımın en heyecan verici gecelerinden biriydi. Yanlış olmasın, insanlarımızın Trump'ın seçilmesinde büyük rolü oldu" yazılı bir paylaşımda bulundu.

1865'te kurulan Ku Klux Klan, aşırı faşist bir gizli örgüt olarak 1960'larda özellikle siyahlar olmak üzere insan hakları aktivistlerine yönelik çok sayıda dayak, bombalama, cinayet gibi şiddet eylemlerine imza atmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol