birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Irkçı lider Kuran yırttı, Hollandalı büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Hollanda'da ırkçı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld'in Lahey kentinde yaptığı eylemde Kuran yırtmasının ardından Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Konuya ilişkin Bakanlıkça yapılan açıklamada, büyükelçiye Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesi talebinin iletildiği ve eylemin sert şekilde kınandığı kaydedildi.

GÜNCEL 24.01.2023 11:31
Irkçı lider Kuran yırttı, Hollandalı büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
Abone Ol google-news

Hollanda'nın başkenti Lahey'de, Almanya kökenli Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin Hollanda lideri Edwin Wagensveld'in Kuran yırtma eyleminin ardından Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Wagensveld'in tek başına yaptığı gösteri polis korumasında gerçekleşirken ırkçı lidere Kuran'ı yakmaması şartıyla izin verildiği belirtilmiş, paylaşımın devamında yırtılan Kuran sayfalarının başka bir yerde tava içinde yakıldığı görülmüştü.

Provokasyonun ardından Dışişleri Bakanlığı, Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını, eylemin kınandığı ve protesto edildiğini bildirdi. Açıklamada, Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesi talebi iletildiği bildirildi.

"SOMUT TEDBİRLERİN HAYATA GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ"

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hollanda’nın Lahey kentinde İslam düşmanı bir şahsın 22 Ocak’ta kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırısını en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsveç’in ardından bu kez Hollanda’da yaşanan ve kutsal değerlerimize hakaret eden ve nefret suçu içeren bu alçak eylem, İslam düşmanlığının, ayrımcılığın ve yabancı düşmanlığının Avrupa’da artık sınır tanımadığının açık ilanıdır. Bu eylemler sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın temel hak ve özgürlüklerini, manevi değerlerini ve toplumsal hoşgörüyü doğrudan hedef almakta; ayrıca birarada barış içinde yaşama kültürünü zedelemektedir.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak bu iğrenç ve aşağılık eylemi kınadığımız ve protesto ettiğimiz güçlü ifadelerle bildirilmiş, Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesi talep edilmiştir. Hollanda makamlarının olayın failine yönelik gerekli işlemleri yapmasını, bu tür hadiselerin tekrarının önlenmesi amacıyla somut tedbirleri hayata geçirmesini bekliyoruz."

21 Ocak'ta da İsveç'te ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakmış, provokatif eylem Ankara başta olmak üzere pek çok ülke tarafından kınanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol