birgün

23° AZ BULUTLU

SPOR 28.04.2021 11:56

Irkçı liderler maça geldi, taraftar stadı yıkadı

İspanya’da muhalif duruşuyla bilinen Rayo Vallecano taraftarları, maçı izlemeye gelen ırkçı Vox örgütü liderlerini protesto etmek için maçtan sonra stadı yıkadı.

Irkçı liderler maça geldi, taraftar stadı yıkadı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İspanya ikinci liginde iki gün önce oynanan Rayo Vallecano - Albacete maçını, ülkede ırkçı çizgisi sebebiyle tepki geçen Vox hareketinin liderleri Alvaro Jimenez ve Manuel Fuster tribünde izledi. Vallecano taraftarları bu ziyarete tepki gösterirken, yönetimi takımın tarihine saygısızlıkla suçladı.

STADI IRKÇILIKTAN TEMİZLEDİLER

Irkçı liderlerin maçı izlemesinin ardından Vallecano taraftarları seferber olup stadı baştan aşağı yıkayarak tepkilerini gösterdi. Taraftarlar, yıllardır ülkedeki muhalif duruşlarıyla biliniyor.

NAZİLER DIŞARI SLOGANI MAÇ ERTELETTİ

Bir önceki sene yine Rayo Vallecano ve Albacete arasında yapılan maçta da deplasman takımın forvet oyuncusu Ukraynalı Roman Zozulya, nazi sempatizanı paylaşımları sebebiyle ev sahibi takım taraftarları tarafından protesto edilmişti. Maçın ilk yarısı boyunca naziler dışarı sloganları atan taraftara tepki olarak Albacete takımı maçtan çekilmiş, ikinci yarısı ileri bir tarihte seyircisiz oynanmıştı.

Zozulya daha önce de Vallecano’ya kiralanmış, ilk gün antrenmanını tamamlayamadan taraftarların tepkisiyle takımdan gönderilmişti.

TRİBÜNLER GÖÇMENLERE AÇIK

Rayo Vallecano taraftarlarının tarihindeki önemli olaylarından biri de 90’lardaki göçmen karşıtı rüzgara karşı aldıkları tavır olmuş, 97’de ülkedeki mültecilere tribünlerini açarak maçı beraber izlemişlerdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol