birgün

14° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 12.06.2015 15:31

Irkçılık potansiyelini gördüler, Türüt'e konser verdirmediler

Irkçılık potansiyelini gördüler, Türüt'e konser verdirmediler

Türk Toplumu Derneği tarafından Almanya’ya davet edilen İsmail Türüt’ün vereceği konser yerel mahkeme tarafından “ırkçılık tehdidi” gerekçesiyle iptal edildi.

Daha önce Hrant Dink’in katillerini övdüğü şarkısıyla tepki çeken Türüt, yerel mahkeme kararına dair ırkçı Vahdet gazetesine verdiği beyanla “hayretler içerisindeyim” yorumu yaptı.

Mahkeme iptal gerekçesi olarak Türüt’ün Araplara “saf”, Yahudilere “katil”, Avrupalılara “namussuz”gibi sözlerle hakaret ettiği “Kan Gölü” adlı şarkısını gösterdi.

Türüt’ün şarkısında “İki yüzlü Batı’dan çok duyduk bu lafları. Sen ancak kandırırsın, Arap gibi safları. Hür dünya hep susuyor,sus bakalım yine sus. Avrupa, Amerika, İngiltere namusuz. Birleşmiş Milletler ve NATO ne diye birleştiniz. Sonradan değil, doğarken kalleştiniz” gibi sözler geçiyor.

Türüt, Vahdet’e yaptığı açıklamada “Irkçılık konusunda yeryüzünde konuşacak en son millettir Alman milleti. ‘Sizin atalarınızın zulmünden kaçanlara benim atalarım kucak açtı beyler!’ dedim. Bunlar hoşlarına gitmedi tabii” diyerek Almanlara ders verdiğini ifade etti.

Türüt'ün Almanlara ders veren cümlelerini Türkçe mi Almanca mı kurduğu ise bilinmiyor.