birgün

13° AÇIK

İrlanda Kadın Milli Takımı Teknik Direktörü Pauw: Hollandalı yöneticinin tecavüzüne uğradım

İrlanda Kadın Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vera Pauw, futbol oynadığı dönemde Hollandalı bir federasyon yöneticisinin tecavüzüne uğradığını açıkladı.

SPOR 03.07.2022 10:36
İrlanda Kadın Milli Takımı Teknik Direktörü Pauw: Hollandalı yöneticinin tecavüzüne uğradım
Abone Ol google-news

Daha önce Hollanda'yı çalıştıran İrlanda Kadın Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vera Pauw, futbol oynadığı 1986 yılında Hollanda Futbol Federasyonu'nun (KNVB) üst düzey yöneticisinin tecavüzüne uğradığını açıkladı.

BBC'nin haberine göre Pauw yaptığı başvurulara Hollanda Futbol Federasyonu'nun sessiz kaldığını belirtti. Bir süre önce de polise şikayette bulunduğunu açıkladı.

Uzun yıllar Hollanda Kadın Milli Futbol takımı forması giyen, ardından teknik direktörlük görevine getirilen 59 yaşındaki Vera Pauw, geçmişte yaşadığı tecavüz ve cinsel taciz olaylarını Twitter hesabından açıkladı.

'SEVDİKLERİM BİLE HABERDAR DEĞİLDİ'

Pauw'a göre, eski bir futbolcu ve teknik direktör olan ve ardından KNVB'de üst düzey yöneticilik görevine getirilen ünlü bir futbol adamı, evinde kendisine tecavüz etti. Kadın antrenör, 1997 ve 2004 yıllarında da, Hollanda futbolunda görevli iki erkeğin cinsel saldırısına uğradığını söyledi.

Yaşadığı cinsel saldırı ve tacizi 35 yıl boyunca bir sır olarak sakladığını dile getiren Vera Pauw, "Sevdiklerim bile tecavüzden haberdar değildi. Bu hayatımdaki en zor şey. Ama sonunda devam etmeye hazırım, kim olduğumla gurur duyuyorum. Hayatımı mahvettiler. Bana yapılanların bilinmesini istiyorum" dedi.

Yaşadığı olayları anlatmak için son yıllarda 5 kez futbol federasyonuna başvurduğunu anlatan kadın teknik direktör, KNVB'nin hiçbir şey yapmadığını, bu nedenle de polise başvurduğunu söyledi.

Birçok kişinin, yaşanan olayların sorumlularını ortaya çıkarmak yerine, tecavüz ve cinsel istismara sessiz kalmayı tercih ettiğini savunan Pauw, artık bu sessizliğe katlanmak istemediğinin altını çizdi.

'SİSTEMATİK HALE GELDİ'

Milli çalıştırıcı, Hollanda Futbol Federasyonu'nda cinsel istismar, gücün kötüye kullanılması, zorbalık, gözdağı ve tecridin "sistematik" hale geldiğini savundu.

Vera Pauw'un tecavüzle suçladığı ve ismi açıklanmayan Hollandalı teknik direktör ise, NRC gazetesine, iddialar karşısında şaşkına döndüğünü söyledi.

O zamanlar Pauw ile ilişkisi olduğunu söyleyen teknik direktör, "Uygunsuz bir şey olmadı. Uygunsuz bir şey hatırlamıyorum. Hayatım boyunca böyle bir şey olmadı" diye konuştu. Hollanda Futbol Federasyonu, Mayıs ayında yaptığı soruşturmada, Vera Pauw'un taciz ve tecavüz konusunda yıllardır yaptığı başvurulara yeterince ilgi gösterilmediğini belirledi.

FEDERASYON ÖZÜR DİLEDİ

Federasyondan Cuma akşamı yapılan açıklamada, "Hataları kabul ediyoruz. Niyetimiz Vera'yı korumaktı ancak başka yollara başvurmamalıydık" dendi.

Vera Pauw'un hak ettiği güvenli çalışma ortamının sağlanamamasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Hollanda Futbol Federasyonu, kadın teknik direktörden özür diledi. Federasyon açıklamasında, en kısa sürede Pauw ile bir araya gelerek, yapılması gerekenleri ele almak istedikleri vurgulandı.

FAI'DEN DESTEK

İrlanda Futbol Federasyonu (FAI) da, "geçmişine İlişkin cesur açıklamalar yaptığı bu zor zamanda Vera Pauw'un yanında olduklarını" açıkladı. FAI, bu konuda bir süredir temas halinde oldukları Pauw'a kişisel ve profesyonel düzeyde ihtiyaç duyduğu her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Hollanda Kadın Milli Takımı'nın ardından 2019 yılında İrlanda takımının başına geçen Pauw'un, 2023 Dünya Kupası elemelerinin sonuna kadar sözleşmesi bulunuyor.

VERA PAUW KİMDİR?

Vera Pauw, 1984 yılında ilk kez Hollanda Kadın Milli Futbol Takımı forması giydi. Hollanda ve İtalya'da profesyonel futbol yaşamını sürdüren Pauw, 2005 yılında diplomalı ilk kadın profesyonel futbol antrenörü oldu.

Pauw, 2007'de Hollanda Kadın Futbol Ligi'nin kurulmasına öncülük etti. 2009 yılında Hollanda'yı Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale taşıyan kadın teknik direktör, 2010 yılında da Rusya Milli Takımı'nın başına geçti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol