birgün

18° AÇIK

EKONOMİ 19.04.2021 10:13

İş arayanların bile umudu yok

Artan yoksulluk ve işsizlik yurttaşın geleceğe dair umutlarını her geçen gün azaltıyor. İBB İstatistik Ofisi’nin son araştırmasına göre megakentte iş arayanların yüzde 73,2’si yakın zamanda iş bulabileceğini düşünmüyor.

İş arayanların bile umudu yok

Salgınla birlikte daha da derinleşen ekonomik krizde yoksulluk ve işsizlik ülkenin en büyük problemi olmaya devam ediyor. İBB İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul Barometresi Mart Raporu’nu yayımladı. Rapora göre megakentte yaşayanların yüzde 60,4’ü, Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini düşünüyor. Yüzde 50,2, geçinecek kadar kazanamazken yüzde 39 borç alıyor. İş arayanların yüzde 73,2’si yakın zamanda iş bulamayacağına inanıyor.

İstanbul Planlama Ajansı İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul Barometresi Araştırması ile İstanbul halkının ev içi gündeminden duygu durum seviyelerine, ekonomik tercihlerinden iş memnuniyetlerine kadar birçok başlıkta İstanbul’un nabzını tutuyor. Barometre’nin mart ayı raporu, 22 Mart 2021 – 5 Nisan 2021 tarihleri arasında, 713 İstanbul sakini ile telefon üzerinden görüşülerek hazırlandı.


İş bulma ümidi azalıyor

Rapora göre çalıştığını belirten katılımcıların yüzde 76,4’ü çalıştığı işten memnun olduğunu, yüzde 72’si işten çıkarılma korkusu duymadığını belirtti. Öte yandan iş arayan katılımcıların yüzde 73,2’si yakın dönemde iş bulamayacağına inanıyor.

Katılımcıların yüzde 60,4’ü Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini, yüzde 21,2’si seyrinin değişmeyeceğini, yüzde 18.4’ü ise iyileşeceği kanaatinde. Şubat ayına göre, Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini düşünenlerin oranı arttı. Sosyoekonomik seviye arttıkça Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini söyleyenlerin oranında da artış görüldü.

Katılımcıların yüzde 52,8’i kendi ekonomik durumunun kötüleşeceğini, 31,6’sı değişmeyeceğini, yalnızca 15,6’sı iyileşeceğini düşünüyor.

Geçinecek kadar kazanılmıyor

Katılımcıların yüzde 50,2’si geçinecek kadar kazanamadığını, yüzde 47,3’ü kazandığını, yüzde 2,5’i ek birikim yapabildiğini belirtti. Birikim yapabildiğini belirten katılımcıların; yüzde 51,6’sı altın, yüzde 32,8’i kripto para, 25’i döviz aldığını ifade etti. Şubat’ta altından sonra en fazla orana sahip yatırım aracı dövizken, martta kripto para oldu.

Çarklar borçla dönüyor

Araştırmaya katılanların yüzde 39’u borç aldığını, yüzde 5,1’i borç verdiğini belirtti.

Kredi kartı kullananların yüzde 46,7’si kredi kartı ekstresinin tamamını, yüzde 29,7’si asgari tutarını, yüzde 3,6’sı asgari ile tamamı arasında bir tutarı, yüzde 4,2’si asgariden az tutarı ödeyebilirken, yüzde 15,8’i hiç ödeyemiyor.

Ulaşım, ekonomik sorunlar ve deprem

İstanbul’un ilk üç sorunu yüzde 41,2 ile ulaşım, 40,5 oranla ekonomik sorunlar ve yüzde 36,9 ile de olası İstanbul depremi olarak görüldü. Bu sorunları göçmenler ve mülteciler, kentsel dönüşüm sorunları takip etti. Sorunlar, kadınlarda, ekonomik sorunlar, olası İstanbul depremi ve ulaşım; erkeklerde, ulaşım, ekonomik sorunlar ve olası İstanbul depremi olarak sıralandı. Sosyoekonomik seviyeye göre incelendiğinde, alt ve orta sosyoekonomik seviyede sorun başlıkları değişmezken, üst sosyoekonomik seviyede ilk üç sorun yüzde 50,9 ile ulaşım, yüzde 43,4 ile olası İstanbul depremi ve yüzde 32,1 ile Kanal İstanbul olarak belirtildi.

is-arayanlarin-bile-umudu-yok-866306-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol