İş Bankası’ndan AKP’ye ‘sandık görevlisi’ yanıtı

26.04.2019 15:35 GÜNCEL
İş Bankası, AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel’in “İş Bankası çalışanlarının sandık başkanı olarak atandığına” ilişkin iddiasına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, çalışanlarının seçimlerde görevlendirilip görevlendirilmeyeceği, nerede ve nasıl görevlendirileceği konuları tamamen İlçe Seçim Kurullarının yetki ve sorumluluğunda olduğu belirtildi. Açıklamada, “Yer alan listelerde İş Bankası dışındaki kuruluşlardan da görevlendirmeler yapıldığı açık bir şekilde görülmektedir” ifadeleri de […]

İş Bankası, AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel’in “İş Bankası çalışanlarının sandık başkanı olarak atandığına” ilişkin iddiasına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, çalışanlarının seçimlerde görevlendirilip görevlendirilmeyeceği, nerede ve nasıl görevlendirileceği konuları tamamen İlçe Seçim Kurullarının yetki ve sorumluluğunda olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Yer alan listelerde İş Bankası dışındaki kuruluşlardan da görevlendirmeler yapıldığı açık bir şekilde görülmektedir” ifadeleri de yer aldı.

İş Bankası’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“Bazı yayın organlarında ve sosyal medyada bankamız çalışanlarının kamu görevlisi olmamasına rağmen 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde sandık kurulu başkanı ve/veya üye olarak sandık kurullarında görev yaptığına ilişkin haberler yer almıştır. Seçimlerde görevlendirmeler, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun gereği ilçe Seçim Kurulları tarafından yapılmaktadır. İlçe Seçim Kurulları, sandık kurullarında görev vereceği bankamız çalışanlarını, kişi bazında re’sen seçmektedirler. Çalışanlarımızın seçimlerde görevlendirilip görevlendirilmeyeceği, nerede ve nasıl görevlendirileceği konuları tamamen İlçe Seçim Kurullarının yetki ve sorumluluğundadır. Bankamızın bu süreçlere herhangi bir dahil bulunmamakta olup, seçimlerde çalışanlarımızın görev almasına yönelik bankamızca bir talepte bulunulmamaktadır. İlçe Seçim Kurullarınca yapılan söz konusu görevlendirmeler 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerine özgü olmayıp, uzun yıllardır yapılan tüm seçimlerde benzeri görevlendirmeler muhtelif ilçe Seçim Kurullarınca yapılmıştır. Ayrıca, İlçe Seçim Kurulları yalnızca bankamızdan değil birçok özel banka ve kuruluştan da aynı şekilde görevlendirmeler yapmaktadır. Nitekim, kamuoyuna yansıyan haberlerde yer alan listelerde bankamız dışındaki kuruluşlardan da görevlendirmeler yapıldığı açık bir şekilde görülmektedir.”

AKP’li Recep Özel, İstanbul’daki seçim itirazlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Vay , vay, vay CHP’nin hissedarı olduğu İş Bankası çalışanları yoğun bir şekilde bir ilçe seçim kurulu tarafından kamu görevlisi olmadıkları halde resmi sandık başkanı ve üyesi olarak atanmış. Bu açıkça seçim yolsuzluğudur” iddiasında bulunmuştu. Özel ayrıca, niçin seçim takvimi içerisinde açıklama yapmadığını ifade etmişti.