İstanbul’da sefere hazırlanan yüksek hızlı trenin ön camını uzun saplı fırça ile temizlemeye çalışan işçi, yüksek gerilime kapılarak ağır yaralandı.

İş güvenliği tedbiri alınmıyor

Ahin ASLAN

TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’de taşeron olarak çalışan bir işçi, önceki gün yüksek gerilime kapılması sonucunda ağır yaralandı.

Sefere hazırlanan Yüksek Hızlı Tren (YHT) setinin makinist kabini ön pencere camını uzun saplı fırça ile temizliğini yapan RCS adlı Temizlik Firması çalışanı, iş kazasının ardından hastaneye kaldırıldı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Merkez Yürütme Kurulu yaşananlara ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Bu hatta temizlik yapılmasına kimler tarafından karar verilmiştir? Enerjisi kesilmemiş bir hatta uzun saplı fırça ile kabin camının temizlenmesinin böyle bir olayı yaratacağı açıktır. Bu neden öngörülememiştir?” diye soruldu.

Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarının demiryolu işletmeciliğine kapalı olmasının tren setlerinin park edeceği alanları ortadan kaldırdığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Trenlerin bakım ve ikmallerinin yapılacağı yüksek gerilimden izole edilmiş yollar olması gerekmektedir. Geçmişte otomatik yıkama ünitelerinde temizleme işlemi yapılırken, günümüzde vagon temizliği taşeron firmalara devredilirmiş, bir kova ve fırça ile temizlik yapılmaya çalışılmaktadır. Demiryollarında görmezden gelinen eksiklikler risklerin öngürülememesi bu türlü kazalarla karşılaşmamıza neden olmaktadır. Tehlikeli eşya ve akaryakıt taşıyan trenlerin livre hızları yeniden gözden geçirilerek düzenlenmelidir. 20 Haziran 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yasalaşmış olmasına rağmen kamu çalışanlarını kapsaması 2023 Aralık ayına kadar ertelenmiştir. Bu durum  kamu çalışanlarına yönelik iş sağlığı tedbirlerinin uygulanmasını engellemektedir.”