birgün

9° PARÇALI BULUTLU

RÖPORTAJ 26.04.2019 02:00

İş kazası hallerinde prim ödeme gün şartı aranmaz

İyi günler Hüseyin hocam Ben 1958 doğumluyum 1975,de 261 gün SSK lı olarak çalıştım (yurt dışında) 1987,de ise Yurt içinde işe başladım ve 2017 yılında iş kazası geçirdim. 60 derece sakatlık belgem var. Emekli olmam için ne yapmam ve nereye başvurmam lazım ne kadar ödeme yapmam lazım? Yardımınız için çok teşekkürler. Yurt dışı hizmet borçlanması […]

İyi günler Hüseyin hocam

Ben 1958 doğumluyum 1975,de 261 gün SSK lı olarak çalıştım (yurt dışında) 1987,de ise Yurt içinde işe başladım ve 2017 yılında iş kazası geçirdim. 60 derece sakatlık belgem var. Emekli olmam için ne yapmam ve nereye başvurmam lazım ne kadar ödeme yapmam lazım? Yardımınız için çok teşekkürler.

Yurt dışı hizmet borçlanması dövize endekslidir

Merhaba Sayın okuyucumuz

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalanmış ülke olsun veya olmasın yurtdışında çalışan Türk vatandaşları yurtdışında geçen hizmet sürelerini ülkemiz sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla borçlanabilirler. Siz de bu kapsamda yurt dışı hizmet borçlanması yaparak bu günlerinizi prim ödeme gün sayısı bakımından kazanabilirsiniz. Bu ödemeler SGK’ na döviz tutarı karşılığında Türk Lirası olarak yapılmaktadır.

İş kazasında prim ödeme gün şartı aranmaz

Ancak siz iş kazası geçirdiğinizden söz ediyorsunuz. Aslında malulen emeklilik için çalışma gücünün en az 3/2 sini kaybetmiş olmak (%60 rapor)

En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartları aranır.

İş kazası sonucunda maluliyet oluşması halinde ise bu şartlar aranmaz. Sigortalı olmak yeterlidir. Hatta işveren işçiyi sigortaya tescil ettirmemiş bile olsa SGK resen tescil yaparak sigortalıyı sahip olması gereken haklardan yararlandırır.

Maluliyete SGK sağlık kurulu karar verir

Bu nedenle şayet sözünü ettiğiniz %60 maluliyet geçirdiğiniz iş kazası sonucunda oluşmuş ise elinizdeki raporla birlikte SGK müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. Kurum bu raporu yeterli bulmayıp sizi bir devlet hastanesine sevk edebilir. Bu rapor sonucunda maluliyete ilişkin kararı SGK sağlık kurulu veriyor. Kurum sizin raporunuzu değerlendirerek sonuca varacaktır. Ayrıca kurumun vereceği karara itiraz da söz konusu olabilir. Bu itirazlar bir üst kurul olan Yüksek sağlık kuruluna ve mahkeme yoluyla yani dava açmak şeklinde olabilir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız