birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 11.08.2020 08:59

İş makineleri köyden kovuldu

İş makineleri köyden kovuldu

Yaren ÇOLAK

Ordu’nun Korgan ilçesi Çiftlik Mahallesi’nde yapılması planlanan HES projesi için şantiye kurmaya gelen şirket yetkililerinin bölgeye girişine izin verilmedi. HES projesine karşı aylardır direnen bölge halkı iş makinelerinin köye girişine yine izin vermedi.

Projeye itiraz dilekçelerinin bakanlık tarafından reddedildiğini belirten Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “İmar planının iptali için köylüler tarafından bin 630 tane dilekçe verildi. Fakat bakanlıktan olumsuz cevabı geldi.

Şirket tarafından da bu gerekçe edilip bu sabah saat 5 civarında HES şirketi dereye girip çalışmaya başladı” ifadelerini kullandı.

“Avukatları aracığıyla plan değişikliğinin iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iptal davası açacağız” diyen Gönül, “Derenin bir kısmında çalışma başlatmışlar ve tahrip etmişler. Firmanın ruhsatı 10 Aralıkta bitiyor eğer çalışma yapamazlarsa ruhsat iptal oluyor.” ifadelerine yer verdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız