birgün

11° AÇIK

‘İş yerlerinde koronavirüs vakaları gizleniyor’ iddiası

Hekimler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i göreve çağırarak, Covid vakalarını gizleyen işverenler hakkında cezai işlemlerin uygulanmasını istedi.

YAŞAM 02.08.2022 06:30
‘İş yerlerinde koronavirüs vakaları gizleniyor’ iddiası
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Koronavirüs pandemisinin başından bu yana sık sık gündeme gelen hastalığa yakalanan işçi ve emekçilerin durum, salgın 2,5 yılı geride bırakırken bir kez daha gündeme geldi. Büyük ve orta işyerlerinde çalışan ve pozitif olan vakaların işten atılma tehdidi ile zorla çalıştırıldığı, yalnızca birkaç günlük izalasyonlar yapıldığı, bazı yerlerde de hızlı antijen testleri ile pozitif vakaların gizlendiği öne sürüldü.

UYGULAMAYA SON VERİLMELİ

Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, yaptıkları açıklamada, toplumda olduğu gibi işyerlerinde de Covid-19’a yakalanan işçi sayısının giderek arttığına dikkat çekildi. Açıklamada "Birçok küçük ve orta ölçekli özel işletmelerde Covid-19 tanısı pozitif olan vakalar işten atılma tehdidi ile zorla çalıştırılmakta, büyük ölçekli bazı işletmelerde ise hızlı antijen testi ile pozitif tanı alan vakalar gizlenmekte, iki- üç gün izole etmekte ve hiçbir önlem almadan üretime devam edilmektedir" dediler. "İşyerlerinde gizlenen hastalık toplu taşımada, mahallelere ve işçi ailelerinin diğer fertlerine bulaşarak üstü kapatılamaz bir hal almaktadır” diyen Demir ve Kılıç, özetle şunları söyledi: "Buna karşın HES kodu uygulamasının kaldırılması ile birlikte pozitif vakaların toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerleri kullanması bulaşı artırmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği tedbirleri çerçevesinde Covid-19 salgını yönünden işverenin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin sorumlulukları yeniden değerlendirilmeli ve birtakım önlemler alınmalıdır. İnfekte olan kişilerin işe gitmemesini kolaylaştıracak idari düzenlemeler yapılarak infeksiyonun yayılımı önlenmelidir. Toplum sağlığını riske eden Covid-19 tanısı pozitif olan vakaların işten atılma tehdidi ile zorla çalıştırılma uygulamasına son verilmelidir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun