birgün

8° AÇIK

İşçi eylemde Emlak Konut kârda

Kötü çalışma koşulları ile işçilerin hakkını gasp ettiği iddia edilen Emlak Konut GYO, 2022 yılının ilk çeyreğinde 737,8 milyon TL’lik kâr açıkladı. İdarenin 2021’in aynı dönemine göre kârı yüzde 230 arttı.

ÇALIŞMA YAŞAMI 15.08.2022 06:30
İşçi eylemde Emlak Konut kârda İşçiler Boğaz Köprüsü’nü kapattı.
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

İnşaat işçilerinin tazminat ve fazla mesai haklarını gasp ettiği iddia edilen Emlak Konut GYO, 2022 yılının ilk çeyreğinde 737,8 milyon TL’lik kâr açıkladı. İdare 2021'de 1,3 milyar TL kâr etmişti.

Kötü çalışma koşulları ve verilmeyen haklarına karşı eylem yapan işçiler ile gündeme gelen Emlak Konut GYO’nun 2022 yılının ilk çeyreğine yönelik mali verileri, şirketin kabaran kârını ortaya koydu. Verilere göre Emlak GYO, 1 Ocak 2022 – 31 Mart 2022 döneminde 737 milyon 797 bin TL’lik kâr elde etti. Şirketin kârında, 223,4 milyon TL net kâr elde edilen 2021 yılının aynı dönemine oranla yüzde 230 artış kaydetti.

Emlak Konut GYO’nun mali verilerine göre, 2022 yılı ilk çeyreğinde 1043 adet ön satış yapıldı. Satışı yapılan taşınmazların 191 bin metrekare büyüklüğünde olduğunu bildirildi. Şirketin yaptığı ön satışların değeri 6,4 milyar TL ile ifade edilirken yabancılara yapılan satışların mali değeri, 410 milyon TL olarak kaydedildi.

Şirketin 2015 yılı itibarıyla net kârı da dikkati çekti. 2015 yılında 952,6 milyon TL kâr elde eden Emlak Konut GYO’nun, son üç yıllık kârı, şöyle dağıldı:

2019: 778 milyon TL
2020: 836 milyon TL
2021: 1,3 milyar TL

İstanbul Ataşehir Finans Merkezi’ndeki Halkbank Plazası’nda çalışan inşaat işçileri, gasp edilen hakları için Emlak Konut ve inşaatı yapan ana firma YDA Group’a karşı Boğaz Köprüsü’nde bir eylem gerçekleştirdi.

Köprünün Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçiş güzergahında orta şeridi trafiğe kapatan İnşaat-İş ve DİSK Dev Yapı-İş üyesi işçiler, “Emlak Konut ve YDA Group haklarımızı gasp etti” pankartı taşıdı.

Eylem sırasında “Direne direne kazanacağız” sloganı atan işçiler, “Emlak Konut, YDA iyi bilsin, istediğiniz kadar yasaklayın, istediğiniz kadar paralarımızı ödemeyin. Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

KÖPRÜ TRAFİĞE KAPANDI

İnşaat İş Sendikası, Twitter’dan, “FŞM [İstanbul Finans Şehir Merkez] Şantiyesinde Emlak Konut ve YDA Group’un üyelerimizin haklarını gasp etmesine karşı üyelerimiz ve sendika temsilcilerimiz köprüyü trafiğe kapattı” açıklamasını yaptı.

DİSK Dev Yapı-İş ise “Boğaz köprüsünde eylem yaptık. Üyelerimizin haklarını gasp etmeye çalışan Emlak Konut ve YDA Group firmalarına tek damla alınterimizi dahi bırakmayacağız. Bedeli ne olursa olsun inşaat baronlarına taviz vermeyeceğiz” dedi.

Eylem yapan işçiler ve sendika temsilcileri polis tarafından gözaltına alındı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol