birgün

12° AÇIK

DÜNYA 28.11.2020 09:56

İşgal eyleminde kazanım

Manchester Üniversitesi öğrencilerinin “9K for What?” (Ne için 9 bin sterlin?) sloganıyla yaklaşık iki haftadır süren yurt işgali sonuç verdi. Öğrenciler, yurt kiralarında indirim talebi karşılığında yüzde 30'luk indirimde anlaşma sağlayarak işgali sonlandırdı.

İşgal eyleminde kazanım

Dış Haberler

İngiltere'de yurt kiralarında indirim talebiyle iki haftadır yurt işgali eylemi yapan Manchester Üniversitesi öğrencileri, yönetimin yüzde 5 teklifine karşı işgale devam ederek yüzde 30’luk indirimde anlaşma sağladı. Pandemi koşullarında birçok ders çevrimiçi olarak yapılmasına rağmen üniversiteye çağrılan ve haftalık 140 sterlin istenen yurt kirasıyla 9 bin 400 sterlin öğrenim ücreti ödemek zorunda bırakılan öğrenciler, "9K for What?” (Ne için 9 bin sterlin?) sloganıyla kampanya yürüttü. Binlerce öğrenciyi etkileyen anlaşma, dönem bazında 12 milyon sterlinlik indirim sağlayarak ülkedeki öğrenci eylemleri içerisinde tarihi bir nitelik kazandı.

'NEOLİBERAL POLİTİKALARI PÜSKÜRTELİM'

"Manchester Üniversitesi Kira Grevi" (UoM Rentstrike) adı altında örgütlenen öğrenciler verdikleri mücadelenin kazanımla sonuçlanması üzerine bir açıklama yayımladı. "Neoliberal üniversite politikalarını püskürtmeliyiz" vurgusunun öne çıktığı açıklamada, kâr odaklı eğitim sistemine karşı birlikte hareket etmenin önemine işaret edildi. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Manchester Üniversitesi yönetimi, öğrencilerden zorla kiralar almak için konaklama tekellerini kullanarak yıllarca sömürdü. Üniversite öğrencileriyle düzgün bir şekilde ilişki kurmayı reddetti ve kendi küstahlığı nedeniyle kendi itibarına telafisi mümkün olmayan zararlar verdi. Bu zafer, dayanışma gücünün açgözlülüğün üstesinden gelebileceğinin kanıtı. Ancak kavgamız sona ermekten çok uzak. İkinci dönemde de benzer bir kazanım sağlamak için kira direnişimizi sürdüreceğiz."

MÜCADELE DEVAM EDECEK ÖĞRENCILER

Diğer üniversitelerde de aynı taleplerin karşılanması için verilecek tüm mücadelelere destek olacaklarını belirterek, "Öğrenciler sömürüldüklerini anlıyorlar ve daha fazla radikalleşiyorlar. Baskıya devam edip bunu ulusal bir harekete çevirmeliyiz. Sadece kira eylemi için değil; bir bütün olarak neoliberal üniversite politikalarını geri püskürtmek için" ifadelerine yer verdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız