Radikal İslamcı örgüt IŞİD’in 'Türkiye askeri kanat sorumlusu' olarak faaliyet gösteren ve canlı bomba eylemlerinin hazırlayıcılarından olan M.F.A., Suriye’ye kaçma hazırlığındayken Gaziantep’te yakalandı. M.F.A.’nın dün yakalandığı ve tutuklanarak cezaevine gönderildiği belirtildi.

IŞİD’in askeri kanat sorumlusu, Antep’te yakalandı

IŞİD’in 2016 yılı sonrası Türkiye askeri kanat sorumlusu olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen, Suriye’de örgüt mensuplarına ideolojik ve askeri eğitimler veren, canlı bomba eylemlerinde kullanılan patlayıcı ve malzemelerin teminini sağladığı değerlendirilen M.F.A. isimli şahıs, Gaziantep’te yakalandı.

Hakkında kesinleşmiş 8 yıl 4 ay hapis cezası bulunan şahsın, Suriye’ye kaçma hazırlığı yaptığı belirlendi.

İHA’nın aktardığına göre, yakalanan IŞİD’cinin işlemlerin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildiği belirtilen Emniyet açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Dini istismar eden terör örgütlerinin eylem ve faaliyetlerinin tespit edilerek mensuplarının yakalanmasına yönelik olarak Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve Cumhuriyet Başsavcılığımız koordinesinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalar kapsamında, DEAŞ silahlı terör örgütünün 2016 yılı sonrasında ‘Türkiye Askeri Kanat Sorumlusu’ olarak faaliyet gösteren, özellikle Suriye’de bir çok örgüt mensubuna ideolojik/askeri eğitimler veren, canlı bomba eylemlerinde kullanılan bel kuşağı, infilaklı fitil, basma butonlu anahtar sistemi, elektrikli kapsül ile muhtelif patlayıcı madde temini sağladığı değerlendirilen ve Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında verilen 8 Yıl 4 ay hapis cezasının kesinleşmesi üzerine Suriye’ye kaçma hazırlığında olduğu tespit edilen M.F.A. isimli örgüt üyesi 29.12.2021 tarihinde düzenlenen operasyon ile yakalanarak sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmıştır.”