birgün

19° AÇIK

GÜNCEL 11.07.2020 17:54

IŞİD'in yöntemiyle tehdit: “Sizi yüksek çatılardan atacağız”

Ankara Üniversitesi SBF öğrencisi Nazlı İkra Öztay, üniversite öğrencilerinin yer aldığı WhatsApp gruplarında online olarak gerçekleştirdikleri  "Kampüste LGBTİ+ Hak Mücadelesi" isimli etkinliğin duyurusunu yaptığı için “Sizi yüksek çatılardan atacağız” diye tehdit edildi. Çatıdan atmak, IŞİD'in LGBTİ bireylere uygulandığı bir "ceza yöntemi" olarak biliniyor.

IŞİD'in yöntemiyle tehdit: “Sizi yüksek çatılardan atacağız”

İsmail ARI

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) öğrencisi, “Kampüste LGBTİ+ Hak Mücadelesi isimli etkinliğin” duyurusunu yaptığı için “Sizi yüksek çatılardan atacağız” diye tehdit edildi. Ayrıca, çatıdan atmak "IŞİD'in LGBTİ+ bireylere ahlaksızlık gerekçesiyle uygulandığı bir ceza yöntemi" olarak biliniyor

SBF öğrencisi Nazlı İkra Öztay, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Ankara Üniversitesi Yenilikçi Düşünce Topluluğu olarak 10 Temmuz Cuma günü online yaptığımız Ece Turhan ile Kampüste LGBTİ+ Hak Mücadelesi isimli etkinliğimiz için her zaman yaptığımız gibi, sınıfların WhatsApp gruplarından duyuru yapmamızınn ardından önce T. K. isimli şahsın özelden ‘o ahlaksız mesajı kaldır’ mesajıyla karşı karşıya kaldım” diye konuştu.

‘YÜKSEK ÇATILARDAN ATACAĞIZ’

Benimle başlayan tehdit süreci başka arkadaşlarımıza da ulaştı” diyen Öztay, “T.K isimli şahsa mesajı neden kaldıracağım? diye sormamın üzerine LGBTİ+ bireylerinin ‘ahlaksız’ olduğu, ‘zavallı’ olduğu gibi başta hakaret ile başlayan söylemleri ‘sizi yüksek çatılardan aşağı atacağız’ şeklinde tehditlerle devam etti. Ayrıca bu şahıs bir başka arkadaşımı da telefonla arayarak tehdit etti. Kendisi Siyasal Bilgiler Fakültesi birinci sınıf öğrencisi olan T. K. araştırdığımızda bir cihatçı çete üyesi olduğunu, zaman zaman Suriye'de ikamet ettiğini öğrendik” ifadelerini kullandı.

‘ERKEKÇE ÇARPIŞARAK FETHEDİLDİ’

T. K. İsimli şahsın Öztay’a gönderdiği mesajların bir bölümü ise şu şekilde:

"Bu toprakların diline, dinine, ahlakına, temizliğine ve güvenliğine bekçiyiz. Buraları benim gibi düşünenler erkekçe çarpışarak fethetti. Bu toprakların bin yıldır süregelen tertemiz ahlakının temsilcileri biziz. Yazık size. O mesajı kaldırın ve bir daha grubu ahlaksızlığınıza zemin yapmayın. Asla alışmayacağız ve sizi yüksek binalardan atacağız."

IŞİD'İN CEZALANDIRMA YÖNTEMİ

Ayrıca, yüksek çatıdan atma yöntemini IŞİD Terör Örgütü'nün sık sık kullandığı da biliniyor. IŞİD, LGBTİ+ bireyleri yüksek çatılardan atarak gerçekleştirdiği infazların ettiği görüntüleri geçen yıllarda sık sık sosyal medyada yayınlıyordu. LGBTİ+ bireylerin çatıdan atılarak infaz edileceği alana önce kalabalığın toplanması sağlanıyor ve ardından da infaz edilecek kişinin elleri ve gözleri bağlanarak çatıda aşağıya atılıyordu.

ARKADAŞIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR

Mülkiye Kadın Dayanışması bir tehdit edilen Öztay için bir destek açıklaması yaptı. Açıklamada, “SBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü birinci sınıf WhatsApp gruplarında okulumuzda faaliyet gösteren bir topluluğun LGBTİ+ hak mücadelesine dair yapılacak olan online söyleşinin duyurusunu yapan arkadaşımıza bir şahıs mesajlar göndererek açıkça tehdit etmiştir. Hiçbir kadın arkadaşımız, LGBTİ+ mücadelesinin öznesi ya da hak savunucusu olan arkadaşımız yalnız değildir. Nefret diline ve zorbalığa karşı yan yanayız ve birlikte güçlüyüz” denildi.

Söz konusu mesajlar şöyle:

isid-in-yontemiyle-tehdit-sizi-yuksek-catilardan-atacagiz-755370-1.

isid-in-yontemiyle-tehdit-sizi-yuksek-catilardan-atacagiz-755371-1.

isid-in-yontemiyle-tehdit-sizi-yuksek-catilardan-atacagiz-755369-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol