IŞİD Lideri Ebubekir El-Bağdadi kimdir?

27.10.2019 17:02 GÜNCEL
Öldürülen IŞİD Lideri Ebubekir El-Bağdadi kimdir? IŞİD' nasıl kurdu? Bağdadi nasıl öldürüldü?

Ebu Bekir el-Bağdadi 1971'de Irak'ın Samarra şehrinde doğdu. Ebu Bekir el-Bağdadi, kendini halife ilan eden Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütün kurucusu ve lideridir.

Irak Savaşı sırasında El Kaide'de kurucusu olduğu IŞİD'in temellerini attı. Suriye'de iç savaşın çıkması üzerine buraya gelerek pek çok faaliyetler yaptı. 2013'te Nusra Cephesi ile kendi örgütünü birleştirdiğini açıkladı.

29 Haziran 2014'te de halifeliğini ilan etti. Bu durum dünya üzerindeki birçok Müslüman ülke tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Öte yandan 4 Ekim 2011'de Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Bağdadi'yi küresel terörist ilan ederek başına 10 milyon dolar ödül koydu.

Trump: Bağdadi öldü; biz artık Suriye'deki işimizi bitirdik Trump: Bağdadi öldü; biz artık Suriye'deki işimizi bitirdik

Bağdadi üniversite eğitimi için İlahiyat alanını seçti.1996'da Bağdat Üniversitesi'nin İslami Çalışmalar bölümünden mezun oldu.

Daha sonra ise Saddam İslami Çalışmalar Üniversitesi'nde Kuran çalışmaları alanında 1999'da yüksek lisans, 2007'da doktorasını tamamladı.

Bağdadi lisans eğitiminin ardından 2004 yılına kadarki dönemi Bağdat'ın Tobçi mahallesinde, iki eşi ve altı çocuğuyla birlikte geçirdi.

IŞİD lideri Bağdadi'nin öldürüldüğü iddia ediliyor IŞİD lideri Bağdadi'nin öldürüldüğü iddia ediliyor

Yerel bir camide mahallenin çocuklarına Kuran okuyordu. Aynı zamanda caminin futbol takımının yıldızıydı. Amcası, mezuniyeti sonrası dönemde Bağdadi'yi, Müslüman Kardeşler hareketine katılmaya ikna etti.

Bağdadi kısa süre içinde, hareket bünyesindeki az sayıdaki, şiddet yanlısı ultra-muhafazakârın cazibesine katıldı ve Selefi cihatçılığı benimsedi.