birgün

6° PARÇALI BULUTLU

IŞİD lideri Kureyşi öldürüldü, örgüt yeni liderlerini duyurdu

IŞİD, liderleri Ebu El-Hassan El-Haşimi El-Kureyş'in öldürüldüğünü açıkladı. Örgüt, yeni lider olarak Ebu'l-Hüseyn El-Hüseyni El-Kureyşi'nin ismini duyurdu.

DÜNYA 30.11.2022 19:48
IŞİD lideri Kureyşi öldürüldü, örgüt yeni liderlerini duyurdu
Abone Ol google-news

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), liderleri Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi'nin öldürüldüğünü duyurdu.

Reuters'ın aktardığına göre, IŞİD'in Sözcüsü Ebu Ömer el-Muhacir, Telegram kanalından yayınladığı sesli mesajda, liderleri Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi'nin öldürüldüğünü açıkladı. Kureyşi'nin nasıl veya ne zaman öldürüldüğüne dair herhangi bir ayrıntı verilmedi.

Sözcü, örgütün yeni liderinin Ebu Hüseyin el-Hüseyni el-Kureyşi olduğunu duyurdu.

ŞUBAT 2022'DE ÖRGÜTÜN YENİ LİDERİ OLDUĞU AÇIKLANMIŞTI

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin 2014'te Irak ve Suriye'de 'halifelik' ilan ettikten sonra Ekim 2019'da İdlib'deki bir ABD baskınında öldürülmesinin ardından örgütün lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi olmuştu. Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi de 3 Şubat 2022'de İdlib'deki bir ABD operasyonunda öldürülmüş, örgütün yeni liderinin Ebu Hasan el-Haşimi el Kureyşi olduğu açıklanmıştı.

MAYIS AYINDA TÜRKİYE'DE YAKALANDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Kureyşi'nin, geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye'de yakalandığı öne sürülmüştü. Fransız haber ajansı AFP, haberi üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırmıştı. Ancak iddia resmi kaynaklardan teyit edilmemişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol