birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 02.06.2015 07:49

IŞİD: Made in USA!

IŞİD bir ABD ürünü, Musul ve Ramadi’nin düşüşü planlı bir senaryonun parçasıydı. Biz demiyoruz. IŞİD’in bir ABD imalatı olduğunu söyleyen ABD askeri istihbarat örgütü DIA. DIA’nın itiraf niteliğindeki yedi sayfalık raporu geçen hafta ortaya çıktı. Seçim gündemi içerisinde gözlerden kaçsa da başta Alman medyası olmak üzere birçok ülkede manşetlere taşındı. IŞİD’in adım adım ortaya çıkışı, Musul ve Ramadi’nin bir avuç cihatçıya karşı tek bir kurşun dahi sıkmadan düşüşü gibi “kafa kurcalayan” meselelerin yanıtları detaylarıyla yer alıyor raporda.
Rapor birkaç hafta önce görülen bir dava nedeniyle Bilgi Edinme Özgürlüğü Kanunu çerçevesinde yayınlandı. Sözünü ettiğimiz rapor Ağustos 2012 tarihli. “Gizli” olarak sınıflandırılmış ve yalnızca ABD Kamu Güvenlik Kurumu, Dışişleri Bakanlığı, Askeri İstihbarat Teşkilatı, FBI, CIA, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanı, Merkezi Kumandanlık ve diğer birkaç kurum arasında dolaşımına izin verilmiş. Ama işte gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu var.

•••

Washington, IŞİD’den en kötü ihtimalle 2012 gibi bir tarihte bile farkındaydı. Buna rağmen IŞİD’in öncelleri Irak El Kaidesi ve Irak İslam Devleti’ne askeri ve finansal destek sağlamaya devam etti. Bu grupların militanlarını eğitmeyi sürdürdü. ABD, IŞİD’in yükselişini jeopolitik hedeflerine yönelik stratejik bir kazanım olarak görüyordu. Şam’ın yalnızlaştırılması ve İran’ın genişleyen nüfuzuyla savaşmak için bir “taşeron”a ihtiyacı vardı. Bunun için de aranan güç cihatçılardı. Bu nedenle örgütün ortaya çıkmasına, palazlanmasına ve de harekete geçmesine göz yumdu.

•••

Bu kadarla sınırlı değil. Dahası da var. “Irak İslam Devleti’nin diğer örgütleri birleştirerek Irak ve Suriye’de bir İslam Devleti ilan edebileceği” ve yine “Doğu Suriye’de ilan edilmiş ya da de facto bir Selefi Emirlik kurulma olasılığı” ABD Savunma Bakanlığı tarafından öngörülüyor! Elbette Musul ve Ramadi’nin düşeceği de. Bahsedilen kentlerin Rakka’nın, Deyr Ez Zor’un düşmesinin Irak ve Suriye hattında ne tür sonuçlara gebe olacağı da. Krizin geleceğine yönelik tahminlere de yer veren raporda, “rejim yaşamaya devam edecek” ve halihazırda yaşanmakta olan gelişmelerin, süreci bir yanda İran, Rusya ve Çin, diğer yanda ise Batı, Körfez ülkeleri ve Türkiye’nin yer aldığı bir “vekalet savaşına” evireceği vurgulanıyor.

Bugün IŞİD’le “savaş”tığını iddia eden ABD, cihatçıların etkin olduğu muhalefete yardım ederken ve onları “ılımlılar” diye nitelendirirken yalan söylüyordu. “İslam Devleti” kurulacağının farkındaydı. Buna rağmen yardım etmeye devam etti. Bölgesel pozisyonu açısından bu “doğum”un gerçekleşmesi gerekiyordu. Öyle de oldu. Esasında tüm o öngörüler IŞİD’in kurulmasıyla gerçekleşen sürecin ta kendisi. Bunlar öngörülmüş olasılıklar olmaktan daha ziyade olması istenen gelişmeler.

•••

Musul geçen yıl bu vakitler bir avuç IŞİD militanı tarafından ele geçirildi. Irak ordusunun çil yavrusu gibi kaçışı, dünya da şaşkınlık yaratmıştı. Birkaç hafta önce de Ramadi benzer bir şekilde düştü. ABD ve Irak Ramadi’nin düşmesi üzerine birbirini, Rusya ve İran ise ABD’yi suçladı. DIA’nın raporu, tarafların karşılıklı açıklamaları, ABD’nin bölgesel çıkarları ve sahadan gelen haberler IŞİD kazanımlarının, ABD’nin istemediği değil, aksine arzu ettiği bir şey olduğu sonucuna götürüyor.

Rapor bir takım gerçekleri gün yüzüne çıkarsa da IŞİD’in ne kadarı ABD menşei tartışılır. Bir bütün olarak ABD yapımı olduğunu söylemek iddialı olur. Ne kadarının kurgu, ne kadarının politik tercihler doğrultusunda yol verilen yan ürün olduğunu tarih gösterecektir. Gerçekleri muhtemelen sular durulduğunda öğrenmiş olacağız. ABD’nin bu konuda kirli bir sicile sahip olduğu herkesin malumu. El Kaide’den Taliban’a birçok İslamcı örgütün ortaya çıkıp palazlanmasında ABD’nin hatırı sayılı bir katkısının olduğu bir gerçek. Bu örgütler üzerinden ülkelerin, coğrafyaların dizayna tabi tutulduğu unutulmuş değil. Radikal İslamcı cihatçılar geçmişte Sovyetler’e karşı kullanıldı, bugün de Afganistan’da, Libya’da, Somali’de, Suriye’de kullanılıyorlar.

Not: Rapor için linklerini takdim edelim. Ayrıca medyasafak.net’te çıkan Steven Chovanec çevirisine bakılabilir.https://www.jungewelt.de/m/2015/05-26/032.php
http://www.spiegel.de/politik/ausland/islamischer-staat-us-geheimdienstpapier-ist-kein-terror-masterplan-a-1036118.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol