birgün

2° AÇIK

DÜNYA 17.10.2017 13:01

IŞİD, Rakka'dan tamamen çıkarıldı

IŞİD, Rakka'dan tamamen çıkarıldı

IŞİD, Rakka'dan tamamen çıkartıldı.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun desteği ile YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri bir süredir IŞİD'in Rakka'dan çıkarılması için Haziran ayından bu yana operasyon düzenliyordu.

IŞİD'in başkent ilan ettiği Suriye'nin Rakka kentinde, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğiyle Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) yaklaşık 4 aydır yürüttüğü operasyon kapsamında, kentin kontrolünün tamamen sağlandığı ve resmi açıklama yapılmasının beklendiği belirtildi.

Neim Meydanı'yla Vatani Hastanesi'ni IŞİD'den temizleyen DSG'lilere, Suriye uyruklu 275 IŞİD'li, aşiret liderlerinin de arayı girmesiyle 3 gün önce teslim olmuştu.

SDG DUYURDU

Suriye Demokratik Güçleri'nin sözcülerinden Talal Silo, Alman haber ajansı dpa'ya Rakka'nın tamamen IŞİD'den kurtarıldığını açıkladı.

SGD sözcüsü Silo, Rakka içindeki askeri operasyonun bittiğini duyurdu. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanlarıyla desteklenen Rakka operasyonunda pazartesi günü zafere yaklaşıldığı duyurulmuştu. Talal Silo, kentteki mayınların temizlenmeye başlanıp, örgütün uyuyan hücrelerinin tespit edileceğini aktardı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol