birgün

29° AÇIK

IŞİD Türkiye yöneticiliğinden yargılanan Bayuncuk hakim karşısında

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tarafından IŞİD'e yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan IŞİD’in Türkiye yöneticisi olduğu ileri sürülen Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk hakim karşısına çıkarak verdiği ifadede, “Türkiye’de yaprak kıpırdasa bizi alıyorlar” dedi.

GÜNCEL 15.12.2017 16:36
IŞİD Türkiye yöneticiliğinden yargılanan Bayuncuk hakim karşısında
Abone Ol google-news

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tarafından IŞİD'e yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 30 Mayıs 2017 tarihinde örgütün Türkiye sorumlusu olduğu ileri sürülen Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk İstanbul’da olduğu tespit edilmiş, yapılan operasyonla gözaltına alındıktan sonra Sakarya Adliyesinde çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Silivri Cezaevine gönderilmişti.

Sakarya Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada şüpheli sanık ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ‘ Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme’, ‘Terör örgütü propagandası’ suçlamalarıyla hakim karşısına çıktı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle duruşmaya katılan Bayancuk ifadesini verdi.

“Türkiye’de yaprak kıpırdasa bizi alıyorlar”

Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk mahkemede verdiği ifadede, “İddianamedeki en temel ve en zorlayıcı suçlamayı ihlal suçundan yargıtay maddenin uygulanabilmesi için cebir ve şiddet uygulaması yetmez. Bu örgütün bu amacı gerçekleştirmeye yönelik eylemlerin olması gerekir der. Bu iddiaya cevap vermeyeceğim. İddianamede tezat bilgiler ve zorlama raporlar içermektedir. Islarla bizim DEAŞ veya silahlı bir terör örgütü üyesi olduğumuz söyleniyor. İddianamede bize addedilen düşüncelerin bazıları yanlış olmakla birlikte bizim dini düşüncemizdir. Demokrasiyi kabul etmek zorunda değilim. Cumhurbaşkanını, Atatürk’ü sevmek zorunda değilim. Askerlik yapmak polis olmak da zorunda değilim. Allah’ın koyduğu hükümleri ülkede yaşamak benim en doğal hakkım. Bu benim inancımdır. Demokrat olmamak, şeriat olmak bunlar birer suç ise bilmek istiyorum. Ve bunları eleştirmek benim en doğal hakkım. Birinin kafasına silah dayayıp bu düşünceye zorla yaptırsam bunlar suç olur. İddianamede Sakarya’da bir evde örgütsel toplantı yapıldığı iddia ediliyor. İstanbul’dan Sakarya’ya kadar polis ekipleri bizi takip ediyor. Evimizin dibine kamera sistemi kuruluyor, kapıdan içeri girene kadar fotoğraflanıyoruz içeri girdiğimizde emniyet güçleri içerideki konuşmaları dinlemiyor. Bence bu konuşma emniyetin elinde vardır. 2008’den beri sürekli bana karşı operasyon yapılıyor. 7-8 ay içeride yattıktan sonra serbest bırakılıyorum. 2008 - 2011 tarihinde bizi gözaltına alan polis, tutuklayan hakim, soruşturmayı yürüten savcı terör örgütü suçlamasıyla Silivri Cezaevinde kalıyorlar. Emniyet için ülkede bir günah keçisine ihtiyaç var. Bizim fikirlerimiz ve adresimiz açıkça belli. Türkiye’de yaprak kıpırdasa bizi alıyorlar. Ben Müslümanım. İnandığım ilkelere insanları davet etmeyi ben görev olarak benimsedim. DEAŞ ve hiçbir terör örgütü ile işim olmaz. Ben suçlamaları kabul etmiyor ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Sanığı dinleyen mahkeme heyeti davayı ileri ki bir tarihe erteledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol