birgün

20° AÇIK

İşitme cihazlarındaki fiyat artışı Meclis gündeminde: Fiyatlar uçtu, SGK katkısı yerinde saydı

CHP'li Sertel, fiyatları 12 bin TL'yi bulan işitme cihazlarında SGK katkısının yüzde 20 artışla bin 200 liraya çıkarıldığını belirterek, "İşitme cihazlarında fiyatlar uçtu, SGK katkısı ise yerinde saydı. Yeniden değerleme oranı bile yüzde 36 olurken işitme cihazları için açıklanan bu artış kabul edilemez. İktidar yaşlılara 'Görmeyin, duymayın, konuşmayın mı?' diyor. Emekli ve yaşlı vatandaşlarımız hiçbir şeyden çekmedi AKP’den çektiği kadar" dedi.

GÜNCEL 12.01.2022 15:47
İşitme cihazlarındaki fiyat artışı Meclis gündeminde: Fiyatlar uçtu, SGK katkısı yerinde saydı
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, işitme cihazlarındaki fiyat artışı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) katkısı ile ilgili yurttaşlardan gelen şikayetleri TBMM gündemine taşıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sertel, “Çoğunluğu ithal olduğu bilinen ve yüzde 100’den fazla zam gelen işitme cihazlarına verilen devlet katkısında aynı oranda artışa gitmeyi düşünüyor musunuz?” dedi.

"SGK TAMAMINI KARŞILAMALI"

İşitme cihazlarının fiyatlarıyla ilgili kendisine emekli ve yaşlı yurttaşlardan çok sayıda şikayet aktarıldığını belirten Sertel şöyle konuştu:

"Kulağı ağır duyan bir vatandaşımız bunu raporladıktan sonra işitme cihazı için SGK tarafından bin 200 liralık katkı veriliyor. Bu hak kendisine 5 yılda bir verilen hak üstelik. Bu rakam 2021 yılında bin lira idi. Yüzde 20 artışla bin 200 TL oldu. Ama çoğunluğu ithal olan işitme cihazlarının fiyatları dolarla birlikte fırladı. En alt kalite bir işitme cihazı 5 bin liradan başlıyor 12 bin liraya kadar çıkıyor. Bu durumda emekli bir vatandaşımız en düşük kalite cihazı alsa dahi cebinden 3 bin 800 lira vermesi gerek. Emeklilerimiz açlık sınırında yaşarken bu paraları nasıl ödeyecek? Bana ulaşan emeklilerimiz, ‘İktidar bizden ne istiyor? Bizlerin görmesini, duymasını, konuşmasını istemiyor mu? En düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira oldu. Bu parayı alan bir emeklinin kulağı ağır işitiyorsa bu cihazları nasıl alacak? Belli ki iktidar bizleri gözden çıkarmış. Bugün iktidardakiler biz yaptık oldu, diyor. Sandık geldiğinde de biz gereğini yapacağız' gibi eleştirilerini sıralıyor. Bir devlet el üstünde tutması gereken yaşlı vatandaşlarına bu zulmü neden yapar. Emekli ve yaşlı vatandaşlarımız hiçbir şeyden çekmedi AKP’den çektiği kadar. Her şeyin fiyatının arttığı net bir şekilde ortada iken SGK ya cihazın tamamını karşılamalı ya da ödediği katkı payında ciddi bir iyileştirme yapmalı.”

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol