birgün

27° AÇIK

İSKİ'den "330 milyon metreküp suyun kaybı" iddiasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bağlı kuruluşu olan İSKİ, bazı basın organlarında yer aldığını öne sürdükleri 330 milyon metreküp su kaybı olduğu yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada "330 milyon metreküp suyun kayıp olduğu iddiaları tamamen gerçek dışıdır" denildi.

GÜNCEL 25.05.2022 16:43
İSKİ'den "330 milyon metreküp suyun kaybı" iddiasına ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) bağlı kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), bazı basın organlarında yer alan 330 milyon metreküp su kaybı olduğu yolundaki haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada "Söz konusu haberlerde belirtilen rakamlar, toplam terfi ettirilen su miktarlarını göstermekte olup, bunun içerisinde birçok kez terfi ettirilen su miktarları da vardır. Dolayısıyla terfi ettirilen su miktarı ile şehre verilen toplam su miktarını mukayese etmek doğru değildir. Bütün bunlardan da anlaşılacağı üzere, 330 milyon metreküp suyun kayıp olduğu iddiaları tamamen gerçek dışıdır” ifadelerine yer verildi.

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın-yayın organlarında çıkan haberlerde, terfi merkezlerinden şebekelere verilen temiz su miktarında 330 milyon metreküp kayıp olduğu ve madde değerinin ise 2 milyar TL’yi bulduğu, İstanbullunun kullandığı su miktarının yüzde 15’ine denk gelen kaybın ise nerede olduğunun bilinmediğinin iddia edildiği hatırlatıldı.

İddiaların tamamen gerçek dışı olduğu belirtilen İSKİ açıklaması şöyle:

“Son günlerde bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında İstanbul’da 330 milyon metreküp suyun kayıp olduğu, bunun maddi değerinin de 2 milyar TL’ye denk geldiği ve büyük bir skandal olduğu iddiası yer almaktadır. Bu iddialara dayanak olarak da 2021 yılında şehre verilen su miktarı ile terfi merkezlerinden terfi ettirilen su miktarları arasındaki fark gösterilmektedir. Ancak bahse konu durumdan böyle bir çıkarım yapmak doğru bir değerlendirme değildir. Bilindiği üzere İstanbul’un topoğrafik yapısı nedeniyle arıtma tesislerinden çıkan arıtılmış su, 2,3 hatta bazen 4 defa terfi ettirilerek abonelere ulaştırılmaktadır.

Söz konusu haberlerde belirtilen rakamlar, toplam terfi ettirilen su miktarlarını göstermekte olup bunun içerisinde birçok kez terfi ettirilen su miktarları da vardır. Dolayısı ile terfi ettirilen su miktarı ile şehre verilen toplam su miktarını mukayese etmek doğru değildir. Bütün bunlardan da anlaşılacağı üzere, 330 milyon metreküp suyun kayıp olduğu iddiaları tamamen gerçek dışıdır.

Kamuoyunun sağlıklı bilgiye ulaşabilmesi adına saygıyla duyurulur.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol