birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 08.02.2021 11:12

İskilipli Atıf'ın anma törenine katılan Vali Çiftçi, İsmail Kahraman'ın özel kalem müdürü çıktı

Milli Mücadele döneminde gerici isyanlara destek verdiği için idam edilen İskilipli Atıf için düzenlenen anma törenine katılan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin bir dönem eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın özel kalem müdürü olduğu ortaya çıktı. Kahraman, Çiftçi için; “Kendisi örnek bir şahsiyet. Çok çalışkan, çok değerli bir yöneticimiz” ifadelerini kullanmıştı.

İskilipli Atıf'ın anma törenine katılan Vali Çiftçi, İsmail Kahraman'ın özel kalem müdürü çıktı

Milli Mücadele döneminde gerici isyanlara destek verdiği için idam edilen İskilipli Atıf için düzenlenen anma törenine katılan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin bir dönem eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın özel kalem müdürü olduğu ortaya çıktı.

Sinan Tartanoğlu'nun ankaragazetecisi.com'da yer alan haberine göre, İskilipli Atıf’ın ölümünün 95. yılında düzenlenen anma programına, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu da katılmıştı. Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin törene katılması tepki çekmiş, kendisi ise anmaya katılmasını doğru bulduğunu açıklamıştı.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, 1990 yılında Konya İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1996 yılında Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak 85. Dönem Konya Kaymakam Adayı olarak göreve başladı.

KAHRAMAN'IN ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNİ YÜRÜTTÜ

Nevşehir Derinkuyu ilçesindeki kaymakamlık görevini dört yıl boyunca sürdürdü. 2008 yılında Bitlis Adilcevaz kaymakamlığına atandı. 2010 yılında Kırşehir Kaman ilçesine kaymakam olarak atandı. Nisan 2014’te, Kaman kaymakamıyken; İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Personel Atama Dair Başkanlığı’na daire başkanı olarak atandı.

Çiftçi, Çorum Valiliği’ne atanmadan önce, iki yıl süre ile TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın özel kalem müdürlüğü görevini yürüttü.

"KENDİSİ HAFIZDIR"

İsmail Kahraman, görev süresince birçok uygulaması ve sözleriyle tartışma yaratan bir Meclis Başkanı olmuştu. 2017 yılında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, makamında çocukları kabul eden İsmail Kahraman, özel kalem müdürü Çiftçi’yi, “Kendisi 5 yerde kaymakamlık, bir yerde de vali muavinliği yaptı. Kendisi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni, İlahiyat Fakültesi’ni, Adalet Yüksekokulu’nu, İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Şimdi de uluslararası ticaret son sınıf öğrencisi. Hukuk ya da tarih okumaya niyetleniyor. Bu kadar, böylesi okuma şevki… Kendisi hafızdır” sözleri ile tanıtmıştı.

Eski TBMM başkanı İsmail Kahraman, Kasım 2018’de, eski özel kalem müdürü Mustafa Çiftçi’yi, Çorum Valiliği’nde ziyaret etti. Kahraman, Çiftçi için; “Kendisi örnek bir şahsiyet. Çok çalışkan, çok değerli bir yöneticimiz” ifadelerini kullandı. Ziyarette, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da vardı.

Çiftçi, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın görev süresinin dolmasının ardından Meclis Başkanlığı Başmüşavirlik kadrosuna atandı.

Çiftçi, Kasım 2018’de de Çorum Valiliği’ne atandı.

"LAİKLİK YENİ ANAYASADA OLMAMALIDIR" DEMİŞTİ

Çiftçi’nin özel kalem müdürlüğünü yaptığı eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 2014 yılında Eskişehir’de yaptığı bir konuşmada; “Atatürk öldü. Dünyanın hiçbir yerinde bir büyük adam öldü diye ağlanmaz. Bizim gibi gerici bir başka devlet yok. Her canlı ölümü tadacak. Vadesi geldi öldü. 76 senedir ölmüş adamı bırakmıyorlar” demişti.

Kahraman, 2016’da, anayasa değişikliği tartışmaları sırasında; “Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Anayasamızın dinden kaçınmaması lazım. Bir İslam ülkesiyiz. Bu nedenle dindar bir anayasa yapmalıyız” demişti.

Temmuz 2017’de, TBMM Başkanlık Divanı toplantısında, bazı Atatürk portrelerinin kaldırılması ile ilgili tartışmada “Meclis’in her tarafında Atatürk resmi var, gerek görmüyorum” dediği aktarılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol