birgün

20° AÇIK

İŞKUR’da ne iş kaldı ne işsiz

İŞKUR’da her meslek grubunda işçi talebi ve kayıtlı işsiz sayısı azalmaya devam ediyor. İş bulma ümidini kesenler artık kurumun kapısına gitmiyor, işveren de işçi talebinde bulunmuyor.

EKONOMİ 16.02.2021 09:16
İŞKUR’da ne iş kaldı ne işsiz
Abone Ol google-news

EKONOMİ SERVİSİ

İş Kurumu’nda (İŞKUR) iş kalmadı. Ocak ayında kayıtlı iş sayısı geçen yıla göre yüzde 44 oranında azaldı. Salgın nedeniyle istihdamda yaşanan daralma İŞKUR rakamlarına da yansıyor. İş bulma ümidini yitiren işsizler artık kuruma kayıt yaptırmıyor.

Darboğazda olan işletmeler ise artık işçi aramıyor. Kuruma kayıtlı işsiz sayısı geçen yıla göre yüzde 19,3 azaldı. 3,6 milyon olan kayıtlı işsiz sayısı 2,9 milyona geriledi.

Kuruma kayıtlı açık iş sayısı geçen yıl ocak ayında 173 bin 473’dü. Bu yıl ise ocak itibariyle 96 bin 482 açık iş bulunuyor. En çok daralma ise konfeksiyon işçisi talebinde yaşandı.

Geçen yılın ocak ayında 5 bin 881 kişi olan konfeksiyon işçisi talebi bu yıl yüzde 62 azalarak 2 bin 215 kişiye geriledi. Aynı alanda kayıtlı işsiz sayısı ise yüzde 13,2 azaldı. Geçen ocakta 32 bin 471 kayıtlı işsiz konfeksiyoncu varken bu yıl aynı dönemde 28 bin 181 kişi konfeksiyon alanında iş arıyor.

Salgın döneminde alınan önlemler kapsamında aylardır kapalı olan kafe ve restoranlarda çalışan garson – servis elemanı açık işlerinde ciddi bir azalma meydana geldi. İŞKUR’un verilerine göre garson ve servis elemanı açık iş pozisyonu geçen yıl 4 bin 7 kişiyken bu yıl yüzde 57 azalarak 2 bin 4’e kadar geriledi.

iskur-da-ne-is-kaldi-ne-issiz-842095-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun