birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

Islamic sermon from Turkey's religion affairs office: 'Do not celebrate new year's eve'

BİRGÜN DAİLY 30.12.2016 22:37
Islamic sermon from Turkey's religion affairs office: 'Do not celebrate new year's eve'
Abone Ol google-news

Turkey’s Religion Affairs Presidency prepared a khutbah (Islamic sermon) and made it read out during the Friday prayers at mosques today (December 30) deeming the activities for celebrating new year’s eve as ‘illegitimate’.

In the message of the Religion Affairs, there was also a warning against ‘forgetting one’s own essence and existence and holding acts that are not suiting one’s own culture and values’, referring to Islamic values.

For the past few weeks, Turkey has experienced a striking and interesting emergence of public messages sent out by some officials, including the district heads of the education ministry, as well as, some civilian groups, with regards to ‘new year’s celebrations being improper and harmful’ for the people of Turkey.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/diyanetten-yilbasi-hutbesi-gayrimesru-davranislar-141375.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol