birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 04.05.2021 21:44

İsmail Hakkı Demircioğlu'ndan İkizdere direnişine türkü: Karadeniz uşağı, asma başın aşağı

Sanatçı İsmail Hakkı Demircioğlu, yaşam alanlarını korumak için taş ocağı yapımına direnen İkizdere halkına destek türküsü yazdı. "Karadeniz uşağı/Asma başın aşağı/Hak hukuk adaleti/Kaldır yerden yukarı" sözlerine yer verilen türkü çok sayıda beğeni aldı.

İsmail Hakkı Demircioğlu'ndan İkizdere direnişine türkü: Karadeniz uşağı, asma başın aşağı

Rize'nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı bölge halkının direnişi sürüyor.

Sanatçı İsmail Hakkı Demircioğlu, İkizderelilere destek için bir türkü hazırladı. Demircioğlu'nun sosyal medyada paylaştığı türkünün sözleri şöyle:

“Rize’de İkizdere / Zor bir vadi burası / Ağaçların altında / Saklanmıştı kayası // Jandarmayla geldiler / Köylülerin önüne / Bir türlü anlamadım / Ha bunların derdi ne // Dozer vurdu kepçeyi / Ağaçları yıktılar / Teyzeler amcalar / Ağlayıp beklediler // İnsan olan kıyar mı / Böyle güzel doğaya / Ne doymaz bir şeysiniz / Gidin burdan uzağa // Karadeniz uşağı / Asma başın aşağı / Hak hukuk adaleti / Kaldır yerden yukarı”

Demircioğlu'nun türküsü sosyal medyada çok sayıda beğeni aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol