birgün

25° AÇIK

İsmail Saymaz, çocuk istismarcısı tarikat liderlerini açıkladı

İsmail Saymaz, katıldığı bir televizyon programında, çocuk istismarından tutuklanan Uşşaki tarikati lideri Eyyup Fatih Şağban'ın dışında istismarcı başka tarikat liderlerinin de olduğunu açıkladı. Saymaz istismarcı diğer iki tarikat liderinin Büreyde Öncel ve Seyyid Muhammed Accan El Hadid olduğunu söyledi.

GÜNCEL 04.09.2020 12:13
İsmail Saymaz, çocuk istismarcısı tarikat liderlerini açıkladı
Abone Ol google-news

Gazeteci İsmail Saymaz, Yol TV’de katıldığı ‘Esas Mesele’ programında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Saymaz, çocuk istismarından tutuklanan ‘Fatih Nurullah’ takma adını kullanan Uşşaki tarikati lideri Eyyup Fatih Şağban’ın dışında başka istismarcı tarikat liderlerinin de olduğunu söyledi.

Saymaz, söz konusu tarikat liderlerini şu ifadelerle açıkladı:

BÜREYDE ÖNCEL

“Fatih Nurullah tek değil. Şu an Anadolu’da Fatih Nurullah ve benzeri başka kişiler de var. Birkaçının ismini vatandaşlara faydalı olması açısından söylemek isterim. Onlardan biri 1987 doğumlu Büreyde Öncel. Urfa merkezli faaliyet yürüten, kendisini ‘Kadiri Şeyhi’ olarak tanıtan bir kişi. Abdülkadir Geylani İlim ve Hizmet Derneği’nin kurucularından biri ve kendisi şu an çocuk istismarından yargılanıyor.

ismail-saymaz-cocuk-istismarcisi-tarikat-liderlerini-acikladi-776879-1.
Seyyid Muhammed Accan El Hadid

SEYYİD MUHAMMED ACCAN EL HADİD

Bir diğeri, Seyyid Muhammed Accan El Hadid Er Rufai. Bu Iraklı kişi, uzun zamandır Türkiye’de yaşıyor. Peygamber soyundan geldiğini iddia ediyor. Seyyid olarak biliniyor. Bu kişi hakkında ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün açık alanda ‘Yamuk işleri vardır’ diye ifade ettiği beyanları vardır. Bu yamuk işlerden kasıt, birden çok kadınla nikâhlanmasıdır. Hatta nikâh bile denilemez. Birlikte olması meselesidir. Özellikle Seyyid Muhammed Accan El Hadid, YouTube’a bakıldığında ‘Ünlü Seyyid hocamız’ diyerek, kitleler tarafından karşılanıyor ve ağırlanıyor. Bu da genç biri. Bu da Urfa’da bulunuyor.”

DİYANET’E ÇAĞRI

Açıkladığı iki kişiye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Saymaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’na da çağrıda bulundu:

Saymaz şöyle konuştu:

“Bu iki kişi gelecek dönemin konuşulan isimleri olacak. Şimdiden uyarıyorum. Tekrar ediyorum, Seyyid Muhammed Accan El Hadid ve Büreyde Öncel isimleri… Buna ek olarak başkaları da var. Cinsel istismar düzeyinde değil ama maddi istismar. ‘Cennetten hurma getirdim’ diye şunu yapıyorum bunu yapıyorum diye açık alanda bu tür istismarları sürdürüyorlar. Bunlar Diyanet’in takip etmesi, izlemesi gerek kişiler.”

NE OLMUŞTU?

Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah bir ‘müridinin’ 12 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği için tutuklanmış, olayın ardından tarikat üyeleri ise şikayetçi babayı darp etmişti. Nurullah'ın her şeyi itiraf ettiği ses kaydı da ortaya çıkmıştı. Nurullah, ses kaydında 12 yaşındaki çocuğu istismar ettiğini kabul ediyor, “İnsan nefis taşıyor, aramızda nikah konuşmaları geçti, hata etmiş olabilirim” ifadelerini kullanıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol