İsmailağa Cemaati’ne bağlı İDDEF Kuran kursunda 'eğitim' gören 8 yaşındaki bir çocuğun Gökhan Altun isimli kurs öğreticisi tarafından nitelikli cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. Mahkeme, kurs öğreticisi Gökhan Altun'a 39 yıl hapis cezası verdi.

Abone Olgoogle-news
İsmailağa Cemaati’ne bağlı Kuran kursunda nitelikli istismara 39 yıl hapis cezası verildi

İsmailağa Cemaati’ne bağlı İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’na (İDDEF) bağlı olarak faaliyet gösteren Kuran kursunda 8 yaşındaki bir çocuğa nitelikli cinsel istismarda bulunan öğreticiye 39 yıl hapis cezası verildi.

Artı Gerçek’ten Dinçer Gökçek’in söyleşisine göre, İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dosyasına göre, 2006 doğumlu N. S.’nin ailesi, çocuklarının Kuran öğrenmesi için yakınlarında bulunan bir kursa gönderme kararı aldı. Sultangazi Sultançiftliği’nde 3 katlı bir binadan oluşan kurs, İDDEF bağlı olarak faaliyet gösteriyordu. Kimi dönem 60-70 kadar çocuğun bulunduğu kursa N. S. ise 2014 yılının eylül-aralık dönemi gitti.

Dava dosyasına göre N. S., kursa başladıktan birkaç gün sonra Kuran öğreticisi Gökhan Altun’un nitelikli cinsel istismarına uğradı. Küçük çocuğa yönelik istismarın 8 yıl sonra dava konusu olması ise bir başka istismar olayının televizyonda haber olması ile başladı.

Annesinin, cinsel istismara maruz kalan bir kız çocuğunun haberini izlediğini fark eden N. S. odaya geldi. Annesine, “Sana bir şey söyleyeceğim” diyen N.S., kardeşinin odadan çıkmasını istedi. N. S., daha sonra yaşadıklarını annesine, dakikalar önce izlediği habere gönderme yaparak, “Bana da oldu” diyerek anlatmaya başladı.

KİM YAPTI SORUSUNA ‘İDDEF’ YANITI

Annenin, kim yaptı sorusuna, çocuğun yanıtı yalnızca “İDDEF…” olabildi. Anne, olayı öğrendikten birkaç gün sonra iki çocuğunu da psikiyatriste götürdü. N.S., uğradığı istismarı tüm detayları ile psikiyatriste anlattı. Psikiyatrist, anneye “Hemen şikâyette bulunun” dedi. 39 yaşındaki anne evine döndükten sonra görüştükleri psikiyatrist kendisini aradı ve şikâyette bulunup bulunmadıklarını sordu. Annenin, “Henüz bulunmadım” yanıtı üzerine psikiyatrist olaya ilişkin ihbarda bulundu. Polis ekipleri, savcılık talimatı ile harekete geçti. Ekipler, aile ile temasa geçti.

MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ’NE GEÇMİŞ

Polisler, İDDEF ile temasa geçtiklerinde “Bu kişi çocuklara yönelik istismarda bulunduğu için ilişkimizi kestik” bilgisini aldı. Altun’un, Çekmeköy Mezarlıklar Müdürlüğü’nde çalıştığını öğrenen polisler bu kişiye telefonla ulaştı. Altun, kendisini arayanların polis olduğuna inanamadı. Polisler, karakol içinde görüntülü aradıklarında bu kişi teslim olacağını söyledi. Sultanbeyli’ndeki bir polis merkezine teslim olan Altun, soruşturmayı yürüten Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin gelip kendisini almalarını bekledi.

EKİP OTOSUNDAKİ SÖZLERİ TUTANAKTA

Altun, ekip otosuna bindirildikten sonra, iddiaya göre, burada suçunu itiraf etti. Altun’un "Bir cahillik yaptım, ölmek istiyorum, beni vurun öldürün" yönündeki sözleri, polis memurları Y. D. ve N. S. tarafından tutanak altına alındı. Tutanakta, öğretici Gökhan Altun’un N. S. dışında 3 veya 4 çocuğu daha istismarda bulunduğu yönündeki ifadeleri de yer aldı.

“KARAKOLDA İŞKENCE GÖRDÜM”

Gözaltına alınan Gökhan Altun, 31 Mart 2022 tarihinde tutuklandı. Tutuklu yargılanan Altun, savunmada, kendisine yönelik suçlamaların gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Altun, karakolda işkence gördüğünü bu nedenle karakol ifadesinin dikkate alınmaması gerektiğini kaydederek “Ben kesinlikle suçumu itiraf etmedim, böyle bir beyanda bulunmadım” dedi.

Olayın geçtiği İDDEF’e bağlı kursta, eğitmenliğin yanı sıra temizlik işlerini de yaptığını anlatan Altun “Mağdurun annesi ve babasıyla da defalarca karşılaştık. Vicdanlarına sesleniyorum: Bende bugüne kadar böyle bir davranış görmüşler mi söylesinler ben kesinlikle mağdura yönelik böyle bir eylemde bulunmadım” dedi.

N.S., ise mahkemede, psikolog eşliğinde yaptığı anlatımda kendisine yönelik istismarı tüm detayları ile anlattı. Altun’un, namaz kıldıkları odanın kapısını kilitleyerek kendisine istismarda bulunduğunu anlatan N.S., bu kişinin kendisine “Kimseye anlatma. Seni öldürürüm. Derslerden sana eksi veririm” diyerek tehdit ettiğini ifade etti. N.S.’nin annesi, çocuğunun başına gelenleri kendisini anlattıktan sonra "Anne Allah yok. Allah olsaydı, Allah’ın evinde kimse bana böyle bir şey yapamazdı" dediğini aktardı.

CEZA EN ÜST SINIRDAN VERİLDİ

Yapılan yargılama sonrası mahkeme kararını verdi. Mahkeme, Gökhan Altun’a, 12 yaşından küçük çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismar suçundan üst sınır olan 30 yıl hapis cezası verdi. Altun’a ayrıca, kişiyi hürriyetinden alıkoyma suçundan da 9 yıl hapis cezası verdi. Sanık avukatları, kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı.

"KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEK” STATÜSÜ ALDI

Bu arada, İDDEF’in sitesinde yer alan bilgilere göre, federasyonun temeli, İsmailağa Cemaati’nin geçen yıl vefat eden lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun önerisi ile 2004’te atıldı. 2009’a gelindiğinde 45 derneğin bir araya gelmesi ile federasyon kuruldu. 55 ülkede faaliyet gösteren İDDEF, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla 29 Kasım 2022’de ‘Kamu yararına çalışan dernek’ statüsü elde etti.

NOT: Haberde, 8 yaşındayken cinsel istismara maruz kalan çocuğun isim ve soyisminin baş harfleri değiştirilerek verildi.