birgün

7° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 25.12.2020 15:23

İsmet İnönü, Konak'ta anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, vefatının 47'nci yılında Konak'ta anıldı.

İsmet İnönü, Konak'ta anıldı

BirGün/EGE

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, vefatının 47'nci yılında Konak’ta doğduğu evde törenle anıldı.

İsmet İnönü'nün vefatı için bu yıl pandemi nedeniyle sadece Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu’nun hazır bulunduğu bir anma töreni düzenlendi.

İsmet İnönü’nün Konak Belediyesi’nin restorasyonuyla müzeye dönüştürülen evindeki İnönü büstüne kırmızı gül bırakan Belediye Başkanı Abdül Batur ve ilçe Başkanı Çağrı Gruşçu, pandemi nedeniyle böyle bir anma gerçekleştirmekten üzüntü duyduklarını dile getirdi.

"PANDEMİ SADE BİR ANMA DÜZENLEMEMİZE ENGEL OLAMAZ"

Konak Belediyesi’nin her yıl düzenlediği anma töreninin bu yıl pandemi nedeniyle kalabalıklarla gerçekleştirilemediğini belirten Başkan Batur, "Biz ulusal kahramanımız İsmet İnönü’yü her yıl bugün düzenlediğimiz törenlerle anıyorduk. Ancak bu sene maalesef pandemi birçok etkinliğimize engel oldu. Şehrimize kazandırdığımız İsmet İnönü Anı Evimizde de bu yıl, salgın nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde törenimizi yapamadık. Ancak, pandemi belki kalabalıklarla anmamıza engel ama sade bir anma düzenlememize engel olmaz. Bizlere özgürlüğümüzü kazandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşı, ilk başbakanımız, ikinci Cumhurbaşkanımız, partimizin genel başkanı İsmet İnönü’yü ne unuturuz ne de unuttururuz" diye konuştu.

Anma törenine katılan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu da, "Birileri İsmet İnönü’ye dil uzatma cesaretini kendinde bulabiliyor ama şöyle tarihe bakıp, o yıllarda ülkeyi ayakta tutma başarısını, Türkiye Cumhuriyeti için yaptıklarını göz ardı edebiliyor. İsmet İnönü o dil uzatanların dahi rahmetle anması gereken bir ulusal kahraman. Kahramanlarımıza borcumuzu ödememiz de onları unutmamız da imkânsız. Onları sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol