birgün

23° AÇIK

İspanya'da emeklilerden 'La Casa de Papel' kostümlü eylem

İspanya'da emekliler "La Casa de Papel" kostümlerini giyerek İspanya Merkez Bankası binasına yürüdü. Emekliler, emekli maaşlarında artış, en düşük emekli maaşının asgari ücrete denk olması ve Sosyal Güvenlik haklarında iyileştirme talep etti.

AVRUPA 09.02.2022 17:57
İspanya'da emeklilerden 'La Casa de Papel' kostümlü eylem
Abone Ol google-news

İspanya'da emekliler, ekonomik ve sosyal haklarında iyileştirme talebiyle Madrid'de yaptıkları eylemde, dünyaca ünlü "La Casa de Papel" dizisinin başaktörlerinin kullandığı kostümleri giydi.

Emeklilerin bağlı olduğu sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla yapılan eylem kapsamında meclis binası önünde buluşan kalabalık, seslerini duyurmak ve ilgi çekmek için "La Casa de Papel" kostümlerini giyerek İspanya Merkez Bankası binasına yürüdü.

Emekli maaşlarında artış, en düşük emekli maaşının asgari ücrete denk olması, kamu emeklilerinin özelleştirilmesinin durdurulması ve Sosyal Güvenlik haklarında iyileştirme talep eden emekliler, 12 Şubat'ta da Madrid'de gösteri yapacaklarını açıkladı.

Eyleme katılan İspanyollardan Danilo, "En düşük emekli maaşları inanılmaz düşük seviyelerde. 4 milyondan fazla kişi 700 avronun altında aylık emekli maaşı alıyor. Gelir vergisiyle ilgili düzenleme bizi olumsuz etkiliyor. Sosyal Güvenlik haklarımızı kaybediyoruz" dedi.

"Artık tahammül edemeyecek durumdayız" diye konuşan Lola da "Özellikle dul maaşlarının savunulacak hiçbir yanı yok. Bu kadar düşük maaşlarla bir insan yaşamını sürdüremez" ifadelerini kullandı.

İspanya'da yaklaşık 10 milyon kişi emekli maaşı alıyor.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol