birgün

28° AÇIK

İspanya'da enerji tasarrufu: 22.00’den sonra mağaza vitrinlerinin ışıkları söndürülecek

İspanya'da gaz tüketimini yüzde 7 düşürmeyi hedefleyen yasa tasarısını onayladı. Buna göre, ülkede ofislerde ve mağazalarda soğutma sistemleri yaz aylarında 27 derecenin altına düşürülmeyecek ve kışın 19 derecenin üzerine çıkarılmayacak. Akşam 22.00’den sonra mağaza vitrinlerinin ışıkları söndürülecek.

DÜNYA 02.08.2022 16:14
İspanya'da enerji tasarrufu: 22.00’den sonra mağaza vitrinlerinin ışıkları söndürülecek Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

İspanya’da hükümetin, Rusya gazına bağımlılığı azaltmak amacıyla gaz tüketimini yüzde 7 düşürmeyi hedefleyen yasa tasarısını onayladığı bildirildi.

İspanya Çevre Bakanı Teresa Ribera, tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni düzenlemeyle soğutma sistemlerinin kontrol altında çalıştırılması ve mağaza kapılarının kapalı tutulması gerektiğini ifade etti.

Akşam 22.00’den sonra mağaza vitrinlerinin ışıklarının söndürüleceğini de belirten Ribera, alınan önlemlerin Kasım 2023’e kadar süreceğini kaydetti.

Yeni düzenlemeyle enerji tasarrufu için ülkede ofislerde ve mağazalarda soğutma sistemleri yaz aylarında 27 derecenin altına düşürülmeyecek ve kışın 19 derecenin üzerine çıkarılmayacak.

Düzenlemenin sokak lambalarını kapsamayacağı bilgisi paylaşıldı.

Ülke genelinde bir aydan fazla süredir aşırı sıcaklar devam ediyor. Hükümet, klima kullanımını azaltarak elektrik ücretlerini düşürme çağrısı yapıyor.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol