birgün

12° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 02.03.2021 12:25

İspanya'da işsiz sayısı 4 milyonu aştı

İspanya Çalışma ve Sosyal Ekonomi Bakanlığına bağlı Devlet İstihdam Kamu Hizmeti Kurumu'nun verilerine göre ülke çapında işsizlik Şubat ayında 44 bin 436 kişi artarak 2016’dan bu yana ilk kez 4 milyonu aştı.

İspanya'da işsiz sayısı 4 milyonu aştı

Covid-19 salgınından dünyada en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’da 2020 yılında başlayan işsizlik artışı bu yıl da devam ediyor.

İşsizlik rakamlarında 2016 yılından bu yana en kötü şubat ayı verilerini açıklayan Devlet İstihdam Kamu Hizmeti Kurumu, toplam işsiz sayısının 4 milyon 8 bin 789'a çıktığını duyurdu.

İŞSİZLİKTE EN YÜKSEK ARTIŞ HİZMET SEKTÖRÜN VE TARIMDA

Şubat ayı esas alındığında işsizlikte en yüksek artış’ın hizmet sektöründe olduğu görülürken onu tarım izledi. Ülke genelinde 17 özerk yönetim arasında işsizliğin en fazla arttığı bölgeler Endülüs, Valensiya ve Madrid olarak sıralandı.

Diğer yandan İspanya'daki kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin sayısı da 909 bin 661'e çıktı.

Uzmanlar, işsizlik sorununda İspanya'yı "çok zorlu bir yılın beklediği" açıklamasını yaparken, sendikaların da şimdiden eylem hazırlıklarına başladığı biliniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol