birgün

18° AÇIK

İspanya'da kadın çalışanlara ayda 3 gün regl izni yolda

İspanya'da, birçok ülkede kadınların mücadelesini verdiği regl izninin kabinede görüşülerek onaydan geçeceği bekleniyor. Kadınların cinsel ve üreme sağlığını iyileştirmek için önemli adımlar atmaya karar verilen İspanya'da kız öğrencilere ücretsiz ped dağıtılması yönünde karar çıkacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

DÜNYA 12.05.2022 10:34
İspanya'da kadın çalışanlara ayda 3 gün regl izni yolda
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği (AB) üyesi İspanya, işyerlerinde kadın çalışanlara regl izni verilmesini yasalaştıran ilk Batılı ülke olmaya ve Japonya, Güney Kore, Endonezya ve Zambiya gibi ülkelerin arasına katılmaya hazırlanıyor.

Cadena Ser radyosunun aktardığına göre ayda 3 gün izin öngören reform planının gelecek hafta hükümet onayından geçmesi bekleniyor. Kabinede görüşülecek plan kapsamında okullarda kız öğrencilere ücretsiz ped sağlanması da yer alıyor.

Cinsiyet eşitliğinden sorumlu devlet bakanı Angela Rodriguez, mart ayının başında cinsel sağlık ve üreme sağlığı meselelerinde, kürtaj yaptıran kadınlara işten izin isteme hakkı verilmesi gibi bir dizi önlem açıklamıştı.

Sputnik'in aktardığı haberde, hükümetin ayrıca 16 ve 17 yaşındakilerin kürtaj yaptırabilmesi için ailelerinden izin alınması şartını da kaldırmak istediği belirtildi.

İspanya'nın bir diğer hedefi de Minnesota Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, insan denemelerine temmuzda başlanabilecek erkek doğum kontrol haplarını üretmede lider ülkelerden biri olabilmek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol