İspanya'da Katalan siyasetçilere hapis cezası

14.10.2019 11:35 DÜNYA

İspanya'da Yüksek Mahkeme, Bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçiden 9'una 9 ila 13 yıl hapis cezası verdi.

Bağımsızlık yanlısı Katalanlarla ilgili davaya bakan Madrid'deki Yüksek Mahkeme, eski Katalonya Özerk Hükümet Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras'a 13 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, 8 sanığı da 9 ila 13 yıl hapis cezasına mahkum etti.

"İtaatsizlikten" ceza alan diğer 3 sanığa ise hapis cezası verilmedi.

KATALONYA'DAKİ SÜREÇ

İspanya'da hükümeti'in yasa dışı ilan ettiği bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü liderinin 4 ay süren davası 12 Haziran'da sona ermişti.

Anayasa Mahkemesi’nin yasa dışı ilan etme kararına rağmen Katalonya özerk yönetiminde 1 Ekim 2017'de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuyla bağlantılı olarak suçlanan 12 sanıktan 9'u tutuklu, 3'ü de tutuksuz yargılanıyordu.

Sanıklar hakkında "anayasal düzeni kısmen ya da tamamen şiddet yoluyla yıkmak", "kanunun uygulanmasına engel olmak", "devlet kurumlarına itaatsizlik" ve "kamu malını kötüye kullanmak" suçlarından 7 ila 25 yıl hapis cezaları istenmişti.

BARCELONA'DAN TEPKİ

Barcelona Spor Kulübü, resmi Twitter hesabından bir açıklama yayımlayarak ifade özgürlüğünü savunan bir kurum olduklarını vurguladı ve Yüksek Mahkeme’nin kararını kınadıklarını belirtti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Önleyici hapis cezasının anlaşmazlığı çözme konusunda yardımcı olmadığı gibi aynı şekilde bugün verilen hapis cezası da çözmeyecektir, çünkü cezaevi bir çözüm değildir. Katalonya’daki anlaşmazlığın çözümü sadece siyasi diyalogdan geçer. Bu nedenle kulüp, bu anlaşmazlığı çözmek amacıyla bir müzakere ve diyalog sürecine öncülük etmelerini için tüm siyasi liderlere her zamankinde fazla çağrıda bulunuyor. Bu süreç aynı zamanda sivil ve politik liderlerin serbest bırakılmasına da olanak sağlayacaktır.”