birgün

18° AÇIK

İspanya'da Katolik Kilisesi üzerine geçirdiği 965 taşınmazı devlete iade ediyor

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile CEE Başkanı Kardinal Juan Jose Omella arasında yapılan görüşme sonrasında Katolik Kilisesine ait taşınmazlardan bazılarının devlete iadesiyle ilgili anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

DÜNYA 25.01.2022 17:19
İspanya'da Katolik Kilisesi üzerine geçirdiği 965 taşınmazı devlete iade ediyor
Abone Ol google-news

İspanya'da Katolik Kilisesini temsil eden Piskoposlar Konferansı (CEE), iktidardaki sol koalisyon hükümet ile yaptığı pazarlıkların ardından mülkiyet hakkına sahip olduğu 965 taşınmazı devlete iadeyi kabul etti.

Başbakan Pedro Sanchez ile CEE Başkanı Kardinal Juan Jose Omella arasında yapılan görüşme sonrasında Katolik Kilisesine ait taşınmazlardan bazılarının devlete iadesiyle ilgili anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Kilise, muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisinin eski lideri Jose Maria Aznar'ın başbakanlık döneminde (1996-2004) çıkartılan kanun hükmündeki kararnameyi kullanarak 1998-2015 yılları arasında İspanya'daki 34 bin 961 taşınmazı kendi siciline kaydettirmişti.

Mevcut sol hükümetin bazı yasal değişiklikler yaparak konuyu gündeme getirmesinin ardından yürütülen müzakereler sonunda CEE, aralarında konut, çiftlik, okul ve mezarlığın da olduğu toplam 965 taşınmaz malı devlete iade etmeyi kabul etti.

Kilisenin üçüncü bir şahsa ait olduğunu düşündüğü veya üzerindeki sahipliğinin farkında olmadığı gayrimenkulleri iade edeceği belirtildi.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol