birgün

13° AÇIK

DÜNYA 24.08.2020 21:42

İspanya'da koronavirüs: Hafta sonundan bu yana yeni vakalarda büyük artış

İspanya Sağlık Bakanlığı, hafta sonundan bu yana İspanya'da Covid-19'da yeni vaka sayısının 19 bin 382 yükseldiğini duyurdu. Yeni vakaların en fazla görüldüğü bölgeler ise Madrid, Bask, Aragon ve Endülüs.

İspanya'da koronavirüs: Hafta sonundan bu yana yeni vakalarda büyük artış

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hafta sonundan bu yana yeni vaka sayılarında 19 bin 382 artış olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanlığı'nın hafta sonunda ara verdiği ve bugün güncellediği Covid-19 verilerinde, yeni vaka sayılarındaki hızlı artışın devam ettiği görüldü.

Bakanlık, cuma gününden bu yana İspanya'da Covid-19'da yeni vaka sayısının 19 bin 382 yükseldiğini duyurdu.

Yeni vakaların en fazla görüldüğü bölgelerin ise son dönemlerde açıklandığı gibi Madrid, Bask, Aragon ve Endülüs olduğu bildirildi.

ispanya-da-koronavirus-hafta-sonundan-bu-yana-yeni-vakalarda-buyuk-artis-772771-1.

AVRUPA'DA VAKALARIN EN FAZLA OLDUĞU ÜLKE

Avrupa'da Covid-19 vakalarının en fazla olduğu ülke İspanya'da, toplam sayı 405 bin 436 olarak güncellendi.

Bakanlık ayrıca Covid-19'dan son 7 günde 96 kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken, salgından hayatlarını kaybedenlerin toplam sayısı 28 bin 872'ye ulaştı.

17 ÖZERK YÖNETİM FARKLI ÖNLEMLER ALIYOR

İspanya'da yeni vaka artışlarından dolayı, merkezi hükümet ve Sağlık Bakanlığı ile koordineli olsa da 17 özerk yönetim farklı önlemler alıyor.

Maske takma zorunluluğu ve sosyal mesafeye uyulması dışında, son iki haftadır alınan diğer önlemlerde disko ve barların kapatılması, sosyal mesafenin korunamadığı yerlerde sigara içilmesinin yasaklanması, en fazla 10 kişinin toplanmasına izin verilmesi, akşam saat 22.00'dan sonra plajların kapatılması, Covid-19 vakalarının görüldüğü ilçelerde halka mecbur olmadıkça sokağa çıkılmamasının tavsiye edilmesi ve toplu PCR testlerinin yapılması gibi ek önlemler açıklanıyor.

Yeni eğitim öğretim yılının eylül ayının ikinci haftasından itibaren başlayacak olmasından dolayı okullarda alınacak Covid-19 önlemleri de tartışılan konuların başında geliyor.

Katalonya özerk yönetiminin bugün açıkladığı, okullarda 500 bin PCR testi yapılması, 12 yaş altındakilere maske takma zorunluluğu getirilmesi ve sınıflardaki öğrenci sayısının 20'nin altına indirilmesi kararlarının benzer şekilde ülke genelinde de uygulanması bekleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol