birgün

7° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 12.02.2020 00:30

İspanya'da sigara-kahve molası çalışma saatlerinden sayılmayacak

İspanya'da Ulusal Mahkeme sigara-kahve molasının çalışma saatleri kapsamında olmadığını onayladı

İspanya'da sigara-kahve molası çalışma saatlerinden sayılmayacak

İspanya'da bir enerji şirketinin çalışanlarına verdikleri kahve molaları için 'gerekçe bildirme zorunluluğu' getirmesine karşı işçi sendikalarının açtığı davada mahkeme sendikayı haksız buldu. Buna göre iş yerinde verilen sigara ve kahve molaları çalışma saatlerinden sayılmayacak.

Sputnik'te yer alan habere göre; İspanya Ulusal Mahkemesi, iş yerinde verilen kahve veya sigara molasının çalışma saati kapsamında olmadığına karar verdi.

İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (CCOO) İspanyol şirketi Galp Energia'ya karşı açtığı kahve molası hakkına ilişkin davayı karara bağlayan Ulusal Mahkeme sendikayı haksız buldu.

Mahkeme, çalışanların iş saatlerinde kahve, sigara veya kahvaltı molasının kazanılmış hak olmadığına hükmetti.

Mahkeme kararında, şirketlere güvenlik sebebiyle getirilen işe giriş ve çıkışlarda kart basma uygulamasının aynı zamanda iş yerindeki çalışanların varlığını da kontrol altında tuttuğu vurgulanırken; şirketlerin çalışanlarının kahve içme veya benzeri gerekçelerle verdikleri mola süresinin çalışma saati içinde sayılamayacağı belirtildi.

Binaya girişi çıkışlarda gerekçe bildirme zorunluluğu

Galp Energia şirketi, 26 Eylül'de çalışanlarına gönderdiği bir elektronik postada, çalışma saatleri içinde binaya giriş çıkış yapan çalışanlarının bunun "gerekçisini bildirmek" zorunda olduğunu, kahve, sigara veya kahvaltı gibi gerekçelerin çalışma saatlerine dahil olmayacağını ifade etmişti.

İspanya'da çalışanların özellikle sabah 10.00-12.00 arasında en az 15 dakika kahve molası vermesi çok yaygın bir alışkanlık olarak biliniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız