birgün

21° AZ BULUTLU

DÜNYA 07.01.2020 17:26

İspanya'da sol koalisyon hükümeti Meclis'ten güvenoyu aldı

İspanya'da Sosyalist İşçi Partisi Meclis'ten güvenoyu aldı

İspanya'da sol koalisyon hükümeti Meclis'ten güvenoyu aldı

İspanya'da Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Pedro Sanchez başbakanlığında kurulan sol koalisyon hükümeti, Meclis'ten güvenoyu aldı.

İspanya'da diktatör Franco sonrası demokrasi tarihinde (1977'den bu yana) ilk kez bir koalisyon hükümeti kuruldu. PSOE ile aşırı sol görüşlü Unidas Podemos ittifakının kurduğu koalisyon, Meclis'teki ikinci tur oylamada basit çoğunluğu elde etti.

Meclis'teki 350 milletvekilinin katıldığı oylamada 167 "evet", 165 "hayır" ve 18 "çekimser" sonucu çıktı. İspanyol Meclisi'nde 350 sandalyenin 120'si PSOE, 35'i de Unidas Podemos ittifakında bulunurken, kurulan koalisyona 6 küçük siyasi partinin verdiği destek salt çoğunluk (176) için yeterli olmadı.

Diğer yandan 2015'ten bu yana 4 genel seçimin yapıldığı İspanya'da art arda 3. kez azınlık hükümeti kuruldu. Son iki seçimden birinci parti çıkan ancak meclis çoğunluğunun gerisinde kalan PSOE, 28 Nisan'daki erken genel seçimin ardından kuramadığı hükümeti, 10 Kasım'daki seçim sonrası daha zor şartlar altında Unidas Podemos ile kurdu. Ülke demokrasi tarihindeki 14. yasama meclisinde, tartışmaların odak noktasını ise güven oylamasında belirleyici olan Katalan partinin talepleri oluşturdu.

ERC, Katalonya'da yasal bir bağımsızlık referandumu yapılması için İspanya ve Katalonya hükümetlerinin eşit şartlarda müzakere masasına oturmasını, tutuklu Katalan siyasetçiler için af çıkarılmasını, yurt dışına kaçan Katalan siyasetçilerin özgürce geri dönüşlerinin garanti edilmesini istedi.

ERC milletvekili Bassa Montserrat da güven oylamasından önce genel kurulda yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin geleceğinin pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösterircesine "İspanya'da bir hükümetin olması umurumda değil. Bağımsız bir Katalonya Cumhuriyeti kurmak istiyoruz" dedi.

PSOE lideri Sanchez, ERC ile yapılan anlaşmanın detaylarıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmezken, Katalonya sorununun "hukuki boyutunu geride bırakarak, siyasi diyaloğu yeniden başlatacaklarını" vurguladı.

Sol koalisyona karşı sert muhalefet yapacaklarının işaretlerini, Meclis'teki güvenoyu tartışmalarında veren sağ partiler, Katalonya meselesine ilişkin 'hükümetin atacağı ulusal egemenliği tehdit eden olası adımları' Anayasa Mahkemesine götüreceklerini şimdiden açıkladı.

Katalonya dışında İspanya'daki diğer bir bölge olan ve yıl sonuna doğru yerel parlamento seçimlerinin yapılacağı Bask'taki girişimlerin de bu yasama döneminde zaman zaman gündeme gelmesi bekleniyor.

Meclis'te 5 milletvekiliyle grubu bulunan EH Bildu ittifakından milletvekili Oskar Matute, genel kuruldaki konuşmasında "Partimin hedefi Bask Cumhuriyeti'ni kurmaktır" ifadesini kullanarak, "çekimser" oyla sol koalisyon hükümetine verdikleri desteğin kalıcı olmadığını gösterdi. Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya'da kurulan yeni hükümette Başbakan Pedro Sanchez ve bakanların en geç yarın Kral 6. Felipe huzurunda yemin ederek görevlerine resmen başlamaları öngörülüyor.

PSOE-Unidas Podemos koalisyonu, ülkede yaklaşık 250 gün süren hükümetsizliğe son verdi.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız