birgün

8° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 08.01.2020 16:28

İspanya'da sosyalist lider Pedro Sanchez başbakan olarak yemin etti

Sosyalist İşçi Partisi lideri Pedro Sanchez yemin ederek göreve başladı

İspanya'da sosyalist lider Pedro Sanchez başbakan olarak yemin etti

İspanya'nın demokrasi tarihinde kurulan ilk koalisyon hükümetinin başbakanı olan Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Pedro Sanchez yemin ederek göreve başladı. Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya'da, Kral 6. Felipe'nin huzuruna çıkan Sanchez, anayasaya el basarak yemin etti.

PSOE'nin 2018 Haziran'da tek başına kurduğu azınlık hükümetinin de başbakanı olan Sanchez, daha önceden İspanya'da bir ilk olan yemin töreninde haç veya İncil gibi Hristiyanlığa özgü hiçbir dini sembol kullanmayan başbakan olma özelliğini yineledi.

İspanya'da diktatör Franco'nun ardından demokrasi tarihindeki (1977'den bu yana) 7. başbakan olan Sanchez'in, sol görüşlü Unidas Podemos ittifakı ile kurduğu sol koalisyon hükümetinin bakanlarını, gelecek hafta açıklayacağı bildirildi.

Sanchez'in başbakanlığında kurulan sol koalisyon hükümeti, salı günü mecliste yapılan ikinci tur oylamada, 167 "evet", 165 "hayır" ve 18 "çekimser" ile basit çoğunluğu yakalayarak güvenoyu almıştı.

Ülkede 254 gün süren hükümetsizliğe son veren koalisyon, 8 siyasi partinin dış desteğiyle kurulmuştu.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız