birgün

18° AZ BULUTLU

DÜNYA 09.04.2020 08:50

İspanya göçmenleri çalıştıracak

İspanya ülkedeki kıtlığı önlemek amacıyla göçmenleri tarım işçiliği için işe alacağını duyurdu. Göçmenlerin eylül ayına dek çalıştırılması öngörülüyor

İspanya göçmenleri çalıştıracak

Dünyada salgın nedeniyle insani kriz her geçen gün derinleşirken kimi ülkeler de ihtiyaç duyulan gıda teminini göçmenler üzerinden sağlamayı planlıyor. İspanya ülkede baş gösteren gıda krizini çözmek için göçmenleri tarım işçiliği için işe alacağını beyan etti.

İspanya Tarım Bakanı Luis Planas düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki gıda krizine son vermek için 18-21 yaş arası genç göçmenlerin tarımda istihdam edileceğini açıkladı.

80 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Ülkedeki nüfusun et ve taze sebzeler tüketiminde geçen hafta yüzde 17,6 oranında artış gösterdiğini ve stok krizi yaşandığını belirten Planas, tedarik zincirindeki aksamaları önlemek için meyve ve sebze hasatını koruma kararını onayladıklarını hatırlattı.

Planas, "Çalışma izni olan 18-21 arasındaki genç göçmenler eylül sonuna kadar kırsal alanda çalışabilecek. Yaklaşık 80 bin kişilik bir istihdama ihtiyaç duyuyoruz. Sevdiğimiz bu ülkeyi nasıl inşa etmeye devam edeceğimize karar vermek için tüm siyasi, ekonomik ve sosyal sektörlerden yetenek ve rekabete ihtiyacımız var” dedi.

İŞSİZLER GÖNÜLLÜ ÇALIŞACAK

Öte yandan, Fransa’da da koronavirüs nedeniyle sezonluk yabancı tarım işçileri gelmeyince hükümetin çağrısı üzerine 200 binden fazla işsiz Fransız, gönüllü olarak hasat toplamak için başvurmuştu. Tarım Bakanı Didier Guillaume, hükümetin çağrısının karşılık bulması nedeniyle Fransa’nın kendi kaynaklarıyla mevsimlik işçi sıkıntısını aşacağını söyledi.

Fransa’ya hasat zamanı özellikle çilek, kuşkonmaz ve domates toplamak üzere Portekiz, Fas ve Polonya gibi ülkelerden yaklaşık 200 bin mevsimlik işçinin geldiğini anımsatan Guillaume, gelmeyen yabancı işçiler yerine bu durumu gönüllü ekiplerle çözmeyi umduklarını açıkladı.

SIĞINMACI ÇOCUKLARI ALACAKLAR

Almanya, Yunan adalarındaki sığınmacı kamplarından yanında ailesi olmayan 50 çocuğu kabul etmeye hazırlanıyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, reşit olmayan sığınmacı çocukların, imkanlara göre, gelecek haftadan itibaren Almanya’ya getirilmesi planlanıyor. Bakanlığın verdiği bilgilere göre, koronavirüs salgını nedeniyle iki hafta karantina altında tutulacak çocuklar, bu sürenin ardından farklı eyaletlere yerleştirilecek.

Çok sayıda Avrupa Birliği ülkesi Mart ayı başında Yunan adalarında yanında ailesi veya yakını olmayan 18 yaş altındaki yaklaşık bin 600 çocuğun kabul edilmesi konusunda uzlaşmaya varmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız