birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

DÜNYA 27.10.2017 21:49

İspanya: Katalan parlamentosu feshedildi

İspanya: Katalan parlamentosu feshedildi

Katalonya'nın bağımsızlık ilanının ardından İspanya yönetiminin Katalan parlamentosunu feshettiği bildirildi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, anayasanın 155. maddesi gereği, Katalonya özerk yönetimi hükümetini ve yerel polis müdürlerini görevden aldıklarını açıkladı. Rajoy, 21 Aralık'ta erken yerel seçime gidileceğini de belirtti.

Bağımsızlık referandumu sonrası bugün toplanan Katalonya Parlamentosu, İspanya'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. İspanya Senatosu ise Anayasa'nın 155'inci maddesine dayanarak Katalonya'yı doğrudan yönetme kararı aldı.

Katalan parlamentosundaki oylamada 70 milletvekili "Evet", 10 milletvekili "Hayır" oyu verdi. Bağımsızlık ilanıyla Katalonya, "Bağımsız, egemen, demokratik, sosyal bir hukuk devleti" ilan edildi.

Karar sonrası Barselona sokaklarında sevinç gösterileri başladı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise Twitter'dan yaptığı ilk açıklamada "Tüm İspanyollardan sükunet bekliyorum. Katalonya'da yasal düzen sağlanacaktır" dedi. İspanya Senatosu da Anayasa'nın 155'inci maddesi uyarınca Rajoy'a Katalonya'yı doğrudan yönetme yetkisi verdi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk konuya dair yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği için değişen bir şey olmamıştır. Bizim muhatabımız hâlâ Madrid hükümetidir” dedi. Tusk, Madrid hükümetinin, "güç kullanmaktan çok, akıl yürüteceğini" umduklarını söyledi.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont dün yaptığı açıklamada, krize çözüm için yapılan erken seçim çağrılarını reddederek, ne yapılacağı konusunda kararı Katalan parlamentosunun vereceğini söylemişti.

İSPANYA'DA 'HÜKÜMETİ FESİH' TOPLANTISI

İspanya'da Senato, Katalonya özerk yönetiminin 1 Ekim'de düzenlediği bağımsızlık referandumunun ardından Anayasa'nın 155'inci maddesi çerçevesinde hükümetin kararlaştırdığı önlemleri karara bağlamak üzere toplandı.

Başbakan Mariano Rajoy başkanlığındaki İspanya merkezi hükümeti, 155'inci madde uyarınca Katalan bölgesel hükümetinin feshedilmesi ve erken seçimlere gidilmesi kararı alarak, kararı onay için Senato'ya göndermişti. Rajoy'un muhafazakar Halk Partisi'nin çoğunluğu elinde bulundurduğu Senato'dan Katalan hükümetinin aleyhinde karar çıktı.

RAJOY: KATALANLARI AYRILIKÇILARA KARŞI KORUYORUZ

Rajoy, Senato'da yaptığı konuşmada, Katalan özerk yönetimini yasaları ihlal etmekle suçlayarak, 155'inci maddenin işletilmesi çağrısı yaptı. İspanya hükümetinin Katalanların iyiliği için müdahalede bulunduğunu söyleyen Rajoy, "Katalanların İspanyol emperyalizmine değil, herkesi kendi ayrılıkçı doktrininin boyunduruğuna sokmak isteyen hoşgörüsüz bir azınlığa karşı korunmaya ihtiyacı vardır" diye konuştu.

‘İSPANYA SOLU’ BAĞIMSIZLIĞA KARŞI

İspanya Parlamentosu’nun ‘sol’ partilerinden Podemos’un Lideri Pablo Iglesias 155’inci maddenin uygulanmasını desteklemediğini belirtirken, Katalonya’daki bağımsızlık ilanını ise “yasa dışı” olarak nitelendirdi ve “yasa dışı bir bağımsızlığı da” desteklemediğini söyledi.

Podemos’un Meclisteki müttefiki Birleşik Sol’un (IU) Lideri Alberto Garzon da Katalonya’nın bağımsızlığını desteklemediğini belirterek, “Federal Cumhuriyet” için çalışma çağrısı yaptı.

NE OLACAK?

Senato'dan onayın çıkmasının ardından Katalan bölgesel yönetimine karşı önlemler Cumartesi gününden itibaren yürürlüğe sokulabilecek. Bu durumda Katalonya'da erken seçimlerin Ocak ayından itibaren yapılabileceği belirtiliyor. Katalan yönetimi, hükümetin feshedilmesi durumunda Katalan memurları sivil itaatsizliğe çağırmış, Madrid hükümeti ise böyle bir adımın sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

Katalonya özerk yönetimi 1 Ocak'ta İspanya Anayasa Mahkemesi'nin yasa dışı ilan etmesine rağmen bağımsızlık referandumu düzenlemiş, katılımın yüzde 43 olduğu referandumdan yüzde 90 oranında bağımsızlık yönünde oy çıkmıştı.

155. MADDE

Senato'nun onayının ardından Anayasa'nın 155'inci maddesi, Franco diktatörlüğü dönemi ve 1978 Anayasasının yürürlüğe girmesi sonrasında ilk kez uygulanmış olacak. 1939-1975 yılları arasındaki Franco diktatörlüğü döneminde Katalan hükümeti feshedilerek Katalan dili yasaklanmıştı.
155'inci madde, ayrılıkçı eylemlerde bulunan bölgelerin özerkliklerinin iptal edilmesine olanak tanıyor. Madde uyarınca Madrid yönetimi Katalan polisi, yönetimi ve kamu yayıncılık kuruluşlarının kontrolünü de devralma yetkisine sahip.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız