birgün

26° AÇIK

DÜNYA 03.08.2020 17:11

"İsrail, Covid-19 vaka sayısı açısından dünyanın en yüksekleri arasında"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, koronavirüs hakkında uyarılarda bulunarak, "“İsrail, Covid-19 vaka sayısı açısından dünyanın en yüksekleri arasında yer alıyor" dedi. Ülkede mayıs ayında 2 binin altına düşen aktif vaka sayısında ise artış devam ediyor.

"İsrail, Covid-19 vaka sayısı açısından dünyanın en yüksekleri arasında"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka sayısı açısından ülke nüfusuna oranla dünyanın en yüksekleri arasında olduğunu belirterek, ölü sayısının artabileceği uyarısında bulundu.

Netanyahu, koronavirüs kabinesi olarak nitelenen bakanlar toplantısında yaptığı konuşmada, “İsrail, Covid-19 vaka sayısı açısından (ülke nüfusuna oranla) dünyanın en yüksekleri arasında yer alıyor” dedi.

İsrail’in salgının yayılması konusunda son iki haftada istikrarı yakaladığını belirten Netanyahu, “Durumu ağır olan vaka sayısı yavaş yavaş birikiyor, dolayısıyla şu anda sağlık sistemi için bir zorluk teşkil etmiyor” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, Covid-19 nedeniyle ölüm vakalarında artış yaşanabileceği uyarısında bulunarak, bunun da durumu zorlaştıracağını vurguladı.

israil-covid-19-vaka-sayisi-acisindan-dunyanin-en-yuksekleri-arasinda-764025-1.

TIBBİ MALZEME VE PERSONEL YETERSİZLİĞİ

Öte yandan İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre, İsrail’deki devlet hastaneleri başhekimlerinin de parlamentoda düzenlenen aynı toplantıda, tıbbi malzeme yetersizliği ve personel sıkıntısı yaşadıklarından şikayetçi olduğu belirtildi.

Başhekimler, salgının önlenememesi ve yaşanan bu sıkıntıların giderilememesi durumunda sağlık sisteminin çökebileceği uyarısında bulundu.

İSRAİL'DE AKTİF VAKA SAYISI ARTIYOR

İsrail'de yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 536'ya yükselirken vaka sayılarındaki artış devam ediyor.

İsrail Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Covid-19 kaynaklı 7 kişinin daha hayatını kaybettiği, 321 yeni vakanın tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, toplam can kaybının 536'ya yükseldiği, vaka sayısının 72 bin 584'e ulaştığı, ağır hasta sayısının ise 342 olduğu kaydedildi.

Salgında ikinci dalganın etkili olduğu İsrail'de, mayıs ayında 2 binin altına düşen aktif vaka sayısı da hızla artmaya devam ediyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız