İsrail'de erken seçim olasılığı

16.11.2018 16:23 DÜNYA
Meclisteki çoğunluk statüsü zayıflayan Başbakan Binyamin Netanyahu'nun bakanlarla toplantı yaptı. Bakanlar erken seçime gidilmesi yönünde çağrı yaptı

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın istifa etmesinin ardından ardından çoğunluğu kaybeden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bakanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. İsrail Maliye Bakanı Moshe Kahlon'un söz konusu görüşmede Netanyahu'ya parlamentoda istikrarın yeniden sağlanması için yeni bir hükümet kurulması gerektiğini anlattığı belirtildi."Ülke ekonomisi için en iyi çözüm erken seçim"

Kahlon toplantı sonrasında yaptığı açıklamada "İsrail vatandaşları ve ülke ekonomisi için en iyi çözüm, ivedi bir şekilde erken seçimlere gitmektir." şeklinde konuştu. İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri'nin de bu çağrıya olumlu baktığı öğrenildi.

NETANYAHU'NUN PARTİSİNDEN YALANLAMA

Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın istifasının ardından İsrail’de erken seçime gidileceği iddiasına ilişkin Netanyahu’nun partisinden açıklama geldi.

İsrail basını iki liderin görüşmesinden ‘erken seçim kararı’ çıktığını öne sürerken, Başbakan Netanyahu'nun partisi Likud'dan yapılan açıklamada bu iddia yalanlandı.

Öte yandan Başbakan Netanyahu'nun pazar günü yapılacak haftalık kabine toplantısında koalisyon ortaklarını erken seçime gidilmemesi için ikna etmeye çalışacağı aktarıldı.

Evimiz Partisi koalisyon dış

Netanyahu'nun liderliğini yürüttüğü ve İsrail Evimiz'in de ortakları arasında yer aldığı 6 partili koalisyon hükümetinin 66 milletvekili bulunuyordu. Liberman istifa edince mecliste 5 sandalyeye sahip İsrail Evimiz Partisi koalisyon dışı kaldı. 120 sandalyeli İsrail meclisinde koalisyon hükümetinin milletvekili sayısı, güvenoyu alabilmesi için gerekli rakam olan 61'e düşmüş oldu.

Kasım 2019'da yapılması beklenen seçimlerin meclisteki kırılgan yapı sebebiyle öne alınarak, erken seçime gidebileceği açıklandı. Netanyahu'nun erken seçime ilişkin kararı henüz belli değil.