birgün

5° AÇIK

DÜNYA 24.09.2020 12:47

İsrail'de karantinaya rağmen vaka sayısı düşmedi, önlemler artırıldı

İsrail'de 18 Eylül'de başlayan "yumuşatılmış" karantinaya rağmen vaka sayısı düşmedi. Ülkede son 24 saatte 6 bin 808 kişide daha koronavirüs tespit edildi. Hükümet, karantina önlemlerini sıkılaştırma kararı aldı.

İsrail'de karantinaya rağmen vaka sayısı düşmedi, önlemler artırıldı

İsrail'de 18 Eylül'de başlayan "yumuşatılmış" karantinaya rağmen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında günlük vaka sayısı düşürülemiyor.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 teşhisi konulan 10 hastanın daha yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ülkede böylece Covid-19 kaynaklı can kaybının 1335'e ulaştığı, 6 bin 808 kişide daha Covid-19 tespit edilmesiyle toplam vaka sayısının 206 bin 332'ye yükseldiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, hastalardan 667'nin durumunun ağır olduğu, 148 bin 75 kişinin ise iyileştiği aktarıldı.

KARANTİNA ÖNLEMLERİNİ SIKILAŞTIRMA KARARI

İsrail yönetimi, koronavirüs salgınında günlük vakalardaki sert yükselişin devam etmesi nedeniyle 18 Eylül'de başlattığı yumuşatılmış karantina önlemlerini sıkılaştırma kararı aldı.

İsrail'de Covid-19 günlük vaka sayısındaki yükseliş devam ederken hükümet, geçen hafta başlayan karantina uygulamasındaki bazı kuralları sertleştirdi.

Kabinenin bu sabah erken saatlerde aldığı karar doğrultusunda yarın 14.00'ten itibaren "hayati" olmayan tüm işletmeler ve fabrikalar kapatılacak.

israil-de-karantinaya-ragmen-vaka-sayisi-dusmedi-onlemler-artirildi-784579-1.

Sinagogların en fazla 10 kişinin içeride olması şartıyla açık kalması kararlaştırılırken, toplu ulaşım büyük ölçüde durdurulacak.

Bu kapsamda halkın, evlerinden 1 kilometreden fazla uzaklaşması yasaklandı. Şehirlerin giriş ve çıkışlarındaki yollarda görev yapacak polisler sayesinde gerekli durumlar dışında yaşadıkları bölgenin dışına çıkmak isteyenler engellenecek.

NETANYAHU KARŞITI PROTESTOLARA KATILIMCI SINIRLAMASI

Alınan karar doğrultusunda, 3 ayı aşkın süredir devam eden Başbakan Binyamin Netanyahu karşıtı gösterilere de katılımcı sınırlaması getirildi.

Bu doğrultuda Batı Kudüs'teki Başbakanlık rezidansı yakınında düzenlenen gösteriye en fazla 2 bin kişinin katılmasına izin verilecek.

Karantina önlemleri, 11 Ekim'e kadar devam edecek.

israil-de-karantinaya-ragmen-vaka-sayisi-dusmedi-onlemler-artirildi-784580-1.

KARANTİNA NEDENİYLE 100 BİN KİŞİ İŞSİZLİK BAŞVURUSUNDA BULUNDU

İsrail'de koronavirüs nedeniyle 18 Eylül'de başlatılan karantina nedeniyle 100 binden fazla kişinin işsizlik başvurusunda bulunduğu bildirildi.

İsrail Ulusal İstihdam Servisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 17-23 Eylül tarihlerinde 110 bin kişi işsizlik başvurusunda bulundu.

Bu verilerle ülkedeki işsiz sayısı, 472 bini ücretsiz izne ayrılanlar olmak üzere toplam 802 bine yükseldi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol