birgün

-3° AZ BULUTLU

DÜNYA 13.01.2021 12:07

İsrail’den Deyrizor’a hava saldırısı: 23 ölü

İsrail Suriye’nin doğusundaki silah depolarını ve askeri mevzileri vurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda 23 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İsrail’den Deyrizor’a hava saldırısı: 23 ölü

Suriye, İsrail'in, ülkenin doğusunda yer alan Deyrizor ilindeki bazı noktalara hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Suriye resmi haber ajansı SANA, askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, İsrail'in, yerel saatle 01.10'da Deyrizor kent merkezi ile Deyrizor'un doğu kırsalında yer alan Elbu Kemal ilçesindeki bazı bölgelere en az 18 hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Can veya mal kaybına ilişkin bilgi verilmeyen haberde, "Saldırının sonuçları denetleniyor" denildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 7'si Suriye askeri olmak üzere 23 kişinin saldırılardan yaşamını yitirdiğini söyledi.

İsrail'den ise konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

İsrail'in 7 Ocak’ta Suriye'nin güneyinde ve başkent Şam yakınlarında düzenlediği hava saldırılarında da 3 İran yanlısı savaşçı hayatını kaybetmişti.

Ülkenin doğusundaki Deyrizor kent merkezi ve Irak sınırındaki Elbu Kemal'de, Suriye ordusunun yanı sıra İran Devrim Muhafızları ve emrindeki gruplar yoğun olarak varlık gösteriyor.

İsrail sık sık Suriye hükümet birliklerinin ve İran güçlerinin mevzilerine hava saldırısı düzenliyor. İsrail ordusunun geçen yıl aralık ayı sonunda yayınladığı bir rapora göre İsrail 2020 yılında Suriye'de yaklaşık 50 mevziye saldırı düzenledi.

Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran'dan Lübnan'a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den gelen boru hatlarıyla ticaret yolları da bu kentten geçiyor.

Deyrizor il merkezi, batısı ve doğu kırsalındaki bazı ilçeler, Kasım 2017'de IŞİD’in çekilmesinin ardından Suriye devlet güçlerinin eline geçti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız